Toyo INK piyasadaki etkinliğini sürdürüyor

 

TOYO Matbaa Mürekkepleri CEO’su Yakup Benli   ile birlikte Avrasya Ambalaj fuarında önemli noktalara değindik.

 

Son gelişmelerle birlikte piyasa sizce nasıl etkilendi?

Ağustos ayında yaşanan dövizdeki ani dalgalanma, özellikle girdi maliyetleri dövize endeksli olan firmaları ciddi anlamda etkiledi. Sonuç itibariyle yine piyasa bir dengeye oturdu. Baktığımız zaman bugün bir yere gerilemiş durumda. Buralarda kalıcı olduğunu ümit ediyoruz. Bunun gerginliği ve tedirginliği piyasada hala devam etmekle beraber ambalaj, gıda, ticari baskılar vb. sektör sektör, bölge bölge değişiklikler olsa da devam ediyor. Böyle baktığımızda bunların çok kalıcı hasar bırakmayacağını umuyoruz ve diliyoruz.

 

Toyo INK Group’un yatırımlardaki son durumu nedir?

2016’nın Ocak ayında ilk hisse devri gerçekleşti. O tarihten beri 2 defa sermaye artırımı ,bir tanesi geçen ay gerçekleşen, 2 tane sermaye artırımı oldu. Bunların temel sebebi şirketin finansal yapısını güçlendirmek ve yatırım için şirketi finansal olarak daha hazır hale getirmekti. Bir diğer 3 sermaye artırımı ise arsa alımı ile gerçekleşti ve şu anda onlar tamamlandı.

 

Yenilik olarak?

Mevcut süreçte bir takım hem kapasite hem kalite ile ilgili şeylerde içeride iyileştirmelere devam ettik. Hem verimliliği arttırıcı hem kalite stabilizasyon sağlayıcı yatırımlar ufak ufak devam etti, devam da ediyor. Hem laboratuvar imkanları hem de biliyorsunuz ARGE merkezi olarak Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından belgelendirildik. Bunun hem sorumluluğu hem ağırlığı ile laboratuvar imkanlarımızı biraz daha geliştirmeye çalışıyoruz. Onun dışında yeni ürünler Toyo INK  Group ürünlerini Türkiye’de tanıtmaya devam ediyoruz.

 

Fuardan beklentiniz nedir?

Bu fuar yılda bir yapılmasına rağmen ciddi anlamda katılımı olan ve artık bölgesel bir fuar organizasyonuna dönüştü. Bu anlamda bizim 2 tip görüşmemiz ağırlıklı devam ediyor. Bir tanesi mevcut müşterilerimiz ile bir araya gelmek, mevcut durumu değerlendirmek, önümüzdeki yılların hesaplarını ve planlarını yapmaktır. Birnevi bu yılı değerlendirmek. Bir yandan da Orta Doğu ve Afrika’dan ciddi sayıda katılımcı var. Onlarla da yeni müşteri anlamında görüşmeler devam ediyor. Yani Türkiye’de Toyo ismini bilmeyip bu fuarla ulaşmaya çalıştığımız firma sayısı çok fazla yok açıkçası. Zaten aktif bir satış ekibimiz var. Birebir ziyaretlerle ulaşmaya çalışıyoruz. Baktığımız zaman en büyük yenilik aşağı yukarı 1 yıldır 1 .5 yıldır üzerinde çalıştığımız esnek ambalaj için laminasyon tutkallardır. Fabrikada yatırım tamamlanıncaya kadar müşterilerdeki onay süreçlerini tamamlamak istiyoruz. Onun dışında dijital mürekkepler hala devam ediyor. Dijital mürekkeplerde iç piyasadaki iş birliklerimizi ve pazar payını artırmaya çalışıyoruz. Aşağı yukarı 2-3 yıldır da hemen hemen bütün ürün gruplarımızı komple elden geçirdik. Onların bir çoğunda hem verim artışına dönük hem maliyet iyileştirmeye dönük birçok düzenleme ve iyileştirme yaptık.

 

İhracat olarak?

Ortadoğu zaten coğrafi olarak birinci önceliğimiz. Rusya ve Türki Cumhuriyetleri zaten bizim için yakın zamana kadar Rusya ile bir miktar sıkıntılara rağmen yine öncelikle pazarlardan biri. Doğu Avrupa ve Afrika pazarı ülke olarak çok boş bıraktığımız bir pazar. Oraya ciddi anlamda efor sarf ediyoruz. Şu ana kadar Afrika’da 2-3 fuara katıldık ve dönüşlerde oldukça etkin. Şu anda stantta 3 tane yurtdışı firma var arkadaşlar görüşmeye devam ediyor.

 

Fuarda İran’dan daha çok Irak’tan gelen müşterileri görüyoruz, bunu neye bağlıyorsunuz?

İran ile Irak arasında bir ticari ilişki her zaman dönüyordu. İran şu anda kendi ihtiyaçlarına yeterli alımı yapamadığı için çok büyük ihtimalle Irak’ı beslemeyi bıraktı. O yüzden Iraklılarda kendi işlerini yapıyorlar. Artı eskiden İran’dan Irak’a geçen şimdi Iraktan İran’a doğru ambargoyu esnetmek amaçlı şeyler olacak gibi görünüyor. Fuarda Iraklı müşterilerinin yoğun olmasının sebebini buna bağlıyorum.

 

Eklemek istediğiniz son bir husus?

Toyo INK Group birleşmeden sonra tabii ki bu hamleyle Türkiye pazarındaki varlığını artırmayı hedefledi ama Türkiye üzerinden ihracat pazarına ürün göndermek temel kabul isteklerinden biriydi. Şu anda onun üstünde çalışmaya devam ediyoruz. Hepimiz bütün ülke bu son yaşanan olaylarda gördük ki ihtacat pazarı aslında çok önemli bir pazar. Daha öncesinde buna yönelmiş olan firmalar son yaşanan olaylarda oluşan ortamdan daha rahat geçtiler. Biz de 2-2.5 yıldır bu tarafa doğru çalışıyoruz. Şu anda ana hedefimiz de oradaki payımızı ve gücümüzü artırmak.