Teknova Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sezginel;

“Her üretici ufkunu ne kadar geniş tutarsa o kadar başarılı olur.”

 

Teknova büyümesini sürdürürken geleceğe yönelik planlarının rotasını da çizmeye devam ediyor. İhracatta büyük işlere imza atan ve atmaya devam eden Teknova, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sezginel bu konularda önemli açıklamalarda bulunup sorularımızı cevaplandırdı.

 

Kısaca Ahmet Sezginel’i tanıyabilir miyiz?

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik bölümü mezunuyum. 1992 yılında Hürriyet Gazetesi'nde çalışmaya başladım. 1999 yılına kadar Hürriyet'te çalıştım. Daha sonra 1999 yılının Şubat ayında Star Gazetesi'ne geçiş yaptım. 5 sene kadar matbaalardan sorumlu genel müdür olarak çalıştım. Daha sonra 2003 yılı itibariyle Teknova'ya dahil oldum. 2003 yılından beri Teknova'dayım, finansman ile birlikte yurt dışı ithalat ve yurt dışı ihracat operasyonlarında görev alıyorum.

 

Teknova’nın vizyonu nedir?

 

2001 yılında Teknova'nın kurulurken ki olan hedefi; matbaa kimyasalları üreten bir şirket olmaktı. Bu alan üzerinde illaki yerli firmalar vardı fakat biz bir fark oluşturalım istedik. Amacımız, dünya standartlarında ve geçerli sertifikalara sahip üretim yapabilen bir yapı kurmaktı. Sektördeki açığın bu olduğunu görmüştük. Fogra sertifikasına sahip üretim yapabilen ilk firma olarak imzamızı atmış olduk.

 

Etkin olarak hizmet sağladığınız bölgeler nerelerdir?

 

Teknova 2004-2005 yılından beri ihracat yapan firmadır. Aynı zamanda uluslararası standart üretimine karar vermek ile birlikte bir diğer hedefi Türkiye'den yurt dışına matbaa kimyasalları ihraç eder şirket olma konumuna gelmektir. Türkiye'den yurt dışına birçok ürünümüzü de ihraç ediyoruz. Almanya, Bulgaristan, Yunanistan Romanya, Arnavutluk, Makedonya, Moldovya, Ukrayna, Suriye, Irak Türkmenistan, Azerbaycan gibi ülkelerin yanında daha uzakta ise Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Filipinler, Güney Afrika, Sudan, Mısır ve Cezayir gibi ülkelere halihazırda düzenli olarak çalışmaktayız.

 

Hangi ürün gruplarıyla ön plana çıkmaktasınız?

 

Matbaa kimyasalları, hazne suları, yıkama kimyasalları ve kalıp kimyasalları olarak ana gruplara ayırabiliriz. Bünyemize blanket yıkama kimyasalları ve ultraviyole yıkama kimyasallarını ilave ettik. Esnek ambalaj sektörü için de su bazlı mürekkep üretimine başladık. 3 yıla aşkın bir süredir bu üretimi yapıyoruz. Su bazlı mürekkep kısmında 10 tane farklı ülkeye ihracatımızı gerçekleştiriyoruz.

 

Yeni dijital teknolojiye yönelik çalışmalarınız var mı?

 

Dijitale yönelik yatırımımız var ve bu yatırım dijital su bazlı mürekkepler adı altında olacak. Bu planımızı 2020 yılında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız bu konu hakkında devam ediyor. Ayrıca ofset mürekkepler ayağında kendi mürekkeplerimizi 2018 yılında anlaşmalı olduğumuz yurt dışı firması ile birlikte üretmeye de başladık. Çözüm ortağı olduğumuz şirket ile birlikte başarılı şekilde kendini teknolojimizi kullanarak devam ediyoruz. Dolayısıyla bu yıl ofset mürekkepleri alanında iddialı olacağımızı düşünüyoruz.

 

Bu çalışma dönemini 2018 yılıyla nasıl ilişkilendirirsiniz?

 

Teknova kurulduğundan bu yana büyümesini devam ettiren bir markadır. Hiçbir çalışma dönemini negatif bir şekilde kapatmamıştır. 2018 yılını da diğer yıllara göre paralel bir şekilde kapattık. 2019 yılının ilk iki ayı için konuşmak gerekirse geçen seneki çalışma döneminin ilk iki ayına göre daha iyi ve hareketli olduğunu söyleyebilirim.

2018 yılındaki satış payımızın %25’ni ihracat tarafı oluşturmaktadır. 2019 yılı çalışma dönemi için de aynı şekilde %25-%30 gibi hedef belirledik. Yurt dışında katıldığımız fuarlar ve bu fuarlardan alacağımız geri dönüşler oranın belirlenmesindeki en önemli etkenlerdir. Mürekkep satışındaki hacim artışının ihracat bölümüne hareketlilik kazandıracağınızı umut ediyoruz. Bu amaçla geçen sene şirketimizde ihracat departmanına yönelik çalışmalarımız oldu ve istihdam sağladık. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz, başarılı sonuçlar almamız halinde yurt dışından aldığımız pay oranını ikiye katlayacağımızı şüphesiz umut ediyoruz. Her üretici ufkunu ne kadar geniş tutarsa o kadar başarılı olur.

 

 

 

Son olarak fuarlara yönelik düşüncelerinizi alabilir miyiz?

 

2018 yılının Ekim ayındaki Avrasya Ambalaj fuarına ve onun akabinde Paris’te gerçekleştirilen fuara katılım gerçekleştirdik. 2019 yılının Nisan ayında bayiliğimiz ile birlikte Mısır’daki fuarda olacağız. Katılmayı düşündüğümüz bir fuarımız daha var ve onun istişareleri de kendi aramızda devam ediyor. Tabii ki sektörün en büyük fuarlarından birisi olan Drupa fuarında da yerimizi alacağız, gerekli prosedürler tamamlayıp alanımızı ayırtmış bulunmaktayız.