Teknova A.Ş.’nin yeni şubesi!

 

 

Sektörün önde gelen tedarikçilerinden Teknova Matbaacılık Kimya San. ve Tic. A.Ş. ilk şubesini Bağcılar ilçesinde, 100. Yıl Matbaacılar ve Ambalajcılar Sitesi’nde açtı.

 

İhracata yönelik çalışmalarıyla piyasada belirli bir konuma sahip olan ve müşterilerin her türlü ihtiyacına çözüm sunmak amacıyla çalışmalarını yürütmeye devam eden Teknova, bünyesine yeni bir adres ekledi. Teknova’nın yeni şubesi ve ürün portföyündeki son gelişmelerle ilgili sorularımızı Yönetim Kurulu Üyesi Suat Sonakın yanıtladı.

 

Teknova’nın bünyesine eklenen yeni konum hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her şeyden önce baktığımız zaman insanlar geç kaldınız diyor ama biz her zaman işlerimizi doğru zamanda yapmaya özen gösteriyoruz. Teknova olarak yaptığımız ise; Esenyurt’ta fleksible dolayısıyla ambalajdaki genişlemeden dolayı biraz alan ihtiyacımız oldu. Bunu matbaacılar sitesindeki satış ekibini  taşıyarak gidermeye çalıştık. Tabii ki bide lojistik olarak bizim dağıtım işimize kolaylaştırması açısından da önemli. Burayı bir depo olarak kullanıp sevkiyatın önemli bir  bölümünü buradan yapmayı hedefliyoruz. Asıl hedefimiz yönetici firma olarak matbaacıların yoğun olarak bulunduğu bu sitede olmamız gerekiyordu. Bizim için doğru zamanın şimdi olduğuna karar verdik. Burası zaten bilindik bir yer, merkezi de bir yer. Satış hareketlerimizi hızlandıracak bir nokta. Çok sayıda matbaacı var çok sayıda rakibimiz var fakat önemi yok. Biz üreten bir firma olarak onlara yakın olmamız bizim tercihimiz. Onlarla da aynı çalışmalarımız devam ediyor. Daha iyi olacağını düşünüyoruz.

 

Matbaacılar sitesindeki şubeniz de müşteriler burada tüm ürünleri bulma şansı olacak mı?

Bu sitede olmamızın gayesi de bu müşteri bize hızlı  ve kolay ulaşsın istediği ürünü en hızlı şekilde temin etsin diye buradayız şuanda %80 ürün grupları şubemizde mevcut ama en kısa zamanda bütün ürünler şubemizde olacak.

Malzemede geniş bir ürün yelpazeniz var. Bu yelpazede hangi ürünler sizi daha çok meşgul ediyor?

Adı üstünde, biz bir kimya firmasıyız. Türkiye’de matbaalarda kullanılan, hazne suyundan fikserine, solventinden kalıp ürünlerine kadar tüm baskı kimyasallarının tamamını kendi tesislerimizde üretebiliyoruz. Bizim önceliğimiz kimya üzerine. Ama sadece kimya ile de sınırlı değiliz. Sektörün ihtiyacı olan tüm ürünleri de karşılamaya çalışıyoruz. Örneğin blankette SAVA’nın; pressbantlar da alanında dünyanın bir numarası olan Alman Marks-3zet firmasının; su bazlı flekso baskı mürekkeplerinde İtalyan Eston Chimica firmasının; düz ofset baskı mürekkeplerinde Alman Gleitsmann International’ın; seramik aniloks merdanede İngiliz Chesire  Anilox  Technology firmasının ve yıkama bezleri, su hazırlama sistemleri ve tutkallarda ise Baldwin firmasının temsilcisiyiz. Bobin ekleme bantlarında, klişe bantlarında Alman Tesa’nın; sıcak uygulama (hot melt) tutkalları, soğuk uygulama tutkalları, laminasyon ve selofan tutkallarında Organik Kimya’nın bayiliğini yapıyoruz.

Teknova olarak hem kendi üretimlerimizde hem de temsilcilik yaptığımız ürünlerde Avrupa kökenli firmaları tercih ediyoruz.  Çünkü bizim için kalite önemli ve kaliteye öncelik veriyoruz. Bu biraz fiyatları yukarıda tutmasına rağmen, kalite açısından bize hiçbir sıkıntı yaratmıyor. En azından müşteriye gönül rahatlığı ile sunabiliyoruz. Gleitsmann’dan kendi adımıza mürekkep imal ettirerek yakında piyasaya sunacağız. Bunun piyasada ses getireceğini tahmin ediyoruz.

Gleitsmann size özel üretiminde Türkiye’ye özgü iklim koşulları mı ve kullanıcı alışkanlıklarını mı dikkate aldı?

Müşteriler hem ucuz hem kaliteli olsun istiyorlar. Bu dengeyi yakalamak her zaman kolay olmuyor. Müşterilerimizin ışık hassasiyeti, renk canlılığı, kuruma hızı konusundaki özel taleplerini bir arada karşılayacak özel serileri piyasaya sunmaya başladık. Olumlu geri bildirimler alacağımızı umuyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz.

 

 

Burada toplu satış mı yapılacak yoksa parakende satış mı?

Uzun vaade de burayı bir dağıtım merkezi olarak kullanmayı hedefliyoruz. Özellikle merkezin dışında  kalan şeyleri buradan cevaplandırmak istiyoruz. O yüzden uzun vadede öyle bir tasavvufumuz var. Aynı zamanda burası bölgesel olarak parakende satışı olarak da uygun. Onunla ilgili müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye başladık. Toptan satış için de yerimiz uygun. 3 türlü de düşünüyoruz. Merkezdeki hareketleri de azaltıyoruz. Günlük işlerle meşgul olsun istemiyoruz. O yüzden burası bizim için kritik bir yer. Belki başka firmalar için aynı anlamı ifade etmeyebilir ama üretim yapan bir firmalar için büyük anlam ifade ediyor. Üretim ve bütün lojistiğin aynı yerde olması baya karmaşa oluşturuyor. O yüzden farklı çözümler düşünüyoruz.

 

Müşterilerinize nasıl bir alanda, kaç kişiyle hizmet vereceksiniz?

Burada şu anda aktif olarak 8 arkadaşımız var. Bu 8 arkadaşın burada ofis imkanı var. Her katı 100 metrekare olmak üzere 300 metre kare bir alana sahibiz. 100 metre karesini hem depo hem de showroom olarak, diğer 100 metreyi tamamen depo olarak,  geriye kalan 100 metre kare alanı da toplantı ve çalışma yeri olarak kullanıyoruz. Kendi araçlarımız ve internetimiz var. Burası çalışma anlamında bizi rahatlatacak.

 

Teknova’nın yatırımları nelerdir? Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni ürünlerimiz su bazlı ürünler ve bu alana ciddi bir yatırım yapıyoruz. Teknova, tarihinin en büyük bir yatırımını gerçekleştiriyor. Büyümeye çalışıyoruz. Rakiplerimiz dünya devleri ve su bazlı mürekkep ürünlerimiz ile pazarda alan açmaya çalışıyoruz. O alana ek olarak Tesa’nın organik kimyanın tutkal çözümleri var. Bizim son 4-5 senedir ambalaj sektörüne yönelik genişlememiz var. Ofset tarafında  genişlemeye çalışıyoruz. Buranın da artısı ofset tarafına daha yakın olması. Elimizdeki imkanları daha rahat kullanabileceğiz. Yeni olarak su bazlı bizim için bir hedef. İhracata dönük nihai bir ürün olarak yapıyoruz. Ambalaj bu ağırlığını müdevamiyiz. Su bazlı ürünlerimiz ile Teknova markasını duyuracağımızı düşünüyoruz ve beklentimiz bu alanda çok yüksek.

 

 

 

Son olarak eklemek istediğiniz?

Maalesef Türkiye’de bölgede jeopolitik olarak kolay bir ticaret hayatımız yok. Hep bir mücadele, hep bir stres ama yine de keyifli. Bölgesel olarak nokta avantaj veriyor. Bir ayağımız Türkiye’de bir ayağımız Doğuda olmasından dolayı avantajımızı kullanmaya çalışıyoruz. Genel olarak böyle bir avantaj oluşturmak aklımızda var. Tekrar söylemiş oluyorum ama üretim yapan bir firma olarak üreticiden tüketiciye satış diye düşünebilir. Buradaki davranışımız böyle olacaktır ve insanlara avantajımız olacaktır.