Aras Makina Genel Müdürü Hamdi Kaymak:

 

Aras Makina Genel Müdürü Hamdi Kaymak: “Etiket ve ambalaj sektöründe yatırımlar devam ediyor”

Ambalaj ve etiket alanında yapılan yatırımlarda sektöre uzun yıllardır katlı sağlayan Aras Grup, İstanbul TÜYAP Avrasya Ambalaj Fuarı’nda sergileyecekleri makinelerle ilgi çeken bir stant hazırlayacaklar. Aras Makina Genel Müdürü Hamdi Kaymak ile 2018-2019 yılı değerlendirmesi, beklentileri, yatırımları ve katılacakları fuarlar hakkında konuştuk.

 

Sektörü kısaca değerlendirir misiniz ? 2018 yılı 2019 yılı ilk yarısı nasıl geçti, ikinci yarından beklentileriniz nelerdir.?

2018’in ilk yarısı yatırımlar anlamında hareketliliğini korusa da bir önceki yıl kıyaslamasında bir miktar düşüş eğilimindeydi. 2018 yılının başındaki beklentiler bir önceki yılda yapılana yatırım oranlarına paralel bir yıl olacağı doğrultusundaydı. 2008 İkinci çeyrekle birlikte seçim atmosferi ve paritedeki yükselmenin başlaması ile yılın sonrasına ilişkin yatırımlarda bir düşüş olacağının ipuçları belirginleşmişti. Bu gelişmeler sebebiyle 2019 yılına girerken daha temkinliydik. Açıkçası yatırımlar yavaşlamakla birlikte ilk yarı beklentilerimizin biraz daha üzerinde bir hareketlilik içinde geçti. Biz bu dönemde özellikle HORIZON baskı sonrası sistemleri ve SBL otomatik kesim makineleri kurulumlarına önceki dönemlerde olduğu gibi devam etti.  Bizim ekonominin yavaşladığı dönemlerde bile durmayan yavaşlamayan bir markamız var HORIZON. Baskı sonra sına yönelik,   hem dijital, hem de  konvansiyonel matbaacılıkta ağırlıklı olarak kapak takma makinaları, şekilli kesim makinaları, harman makinaları, kırım katlama makinaları yatırımları bu dönemde devamlılığını korudu. Sene içinde süreçte beş adet HORIZON baskı sonrası sistemleri kurulumu yaptık.  Biz yaz döneminin sona ermesi sonrasında genel ekonomideki resmin biraz daha netleşeceğini ve buna bağlı olarak da ertelenen bazı yatırımlarda tekrar yavaş da olsa bir hareketlenme olacağı beklentisindeyiz.

Şu an en genel ekonomiye ilişkin en büyük sıkıntımız finansa ulaşmakla ilgili. Özellikle geçtiğimiz yılın ikinci yarısında uzunca bir dönem leasing firmaları teklif dahi veremiyorlardırbir dönem teklif dahi veremeyecek durumdaydı. Şimdi yavaşta olsa finans sistemi çalışmaya başladı. Döviz olarak kredi sağlanması noktasındaki sıkıntılar, TL faiz oranlarının çok yüksek oluşu yatırım planlarını azaltan en büyük etkenler. Yılın sonrasına ilişkin genel ekonomiye ilişkin yumuşama bazı olumlu gelişmeler olacağını. Bununda sektör yatırımlarına ivme kazandıracağını bekliyoruz.

Aras Makina olarak müşterilerinize ne tür kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Bizim makinalar yurtdışı menşeili, dolayısıyla döviz finansmanıyla bu yatırımlar gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl itibariyle alınan yeni değişikliklerle yurtdışı ihracatı belirli rakamın üzerinde olmayan firmalar döviz kredisi alamıyorlar. Bazen küçük makinalar için bile sıkıntı oluşturuyor. Bazı projelerde biz Aras Makina olarak finansman desteği ile sorunları çözmeye yardımcı olma gayreti içindeyiz.

Matbaacılık sektörünün Ambalaj sektörüne yöneldiğini görüyoruz bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Ticari matbaacılıkta yatırımlarda yaşanan yavaşlamaya rağmen ambalaj sektörü büyümeye devam ediyor. Özellikle ihraç oranlarının da artması ambalaj üreticilerimizdeki yatırım hareketliliğini hep bir seviye üzerinde tutuyor. Son dönemde yatırım yapan firmalarımız çoğunluğu da daha çok ambalaj ve etiket üretimi yapan firmalardan oluşuyor. Örneğin Haziran ayı içinde 3 adet SBL otomatik kesim makinası kurulumu yine ambalaj üretimi yapan firmalarımızca gerçekleştirildi.

 Ambalaj sektörüne yönelmenin yakın bir zaman da duraklamaya geçeceği söyleniyor bu konuda ne söylemek istersiniz?

Türkiye hem esnek hem de karton ambalaj üretimi alanında Avrupa’da yüksek bir pazar payına sahip. Yine etiket üretiminde önemli bir paya sahibiz. Bu alanda faaliyet gösteren firmalarımız ciddi oranda Orta Doğu, Kuzey Afrika,  Avrupa ve Amerika ya ihracat gerçekleştiriyorlar. Bu alanda büyümenin uzun yıllar devam edeceğini ve yatırım ivmesinin de bu duruma paralel yükseleceği düşüncesindeyiz. Piyasanın normalleşmesi, ekonominin biraz daha olumlu bir görüntüye kavuşmasıyla birlikte yavaşta olsa ambalaj alanındaki yatırımların yakın dönemde artacağını öngörüyoruz.

2019 yılı ilk altı ayı ve son altı ayı değerlendirmesi ve yatırım konusunu ne söylemek istersiniz?

Biz ekonomideki yavaşlamanın yaz dönemini kapsayacağını görüyoruz. Uzun vadede pozitifiz ama kısa vadede yatırımlardaki değişimin yavaş gerçekleşeceğini düşünüyoruz.  Yaz sonrasında umarız hem siyasi hem de ekonomik rahatlamaya paralel yeni ekonomik iyileştirme kararlarının da katkısıyla yılın son çeyreğinde görünür bir yatırım hareketliliği bekliyoruz. Bahsettiğimiz üzere yaşanan sıkıntılar daha çok genel ekonomi ve uygun finansmana ulaşmakta yaşanılan konulara ilişkin. Bu durumun kademeli olarak iyileşeceği varsayımıyla önümüzdeki döneme ilişkin daha pozitif beklenti içindeyiz.

Aras Grup olarak İstanbul Avrasya Ambalaj fuarından olacaksınız fuardan  beklentileriniz nelerdir?

Bu yıl yapılacak ambalaj fuarına yönelik hazırlıklarımız devam ediyor. Fuarda grup firmalarımız MET KAĞITÇILIK ve METPACK  ile beraber katılacağız.

Geçtiğimiz yılki fuar çok ilgi çekmiş ve ziyaretçi sayısı olarak beklentilerimizin üzerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşamıştık. Bu seneki fuar için yine yoğun bir ziyaretçi ilgisine karşılık verebilecek düzeyde özel bir stant hazırlığı yapıyoruz. Ambalaj fuarı sadece Türkiye pazarı için değil, çevre ülke pazarları için de ilgi çeken bir tanıtım imkanı sağlıyor.Ciddi sayılarda da yurt dışı ziyaretçileri geliyor. Geçtiğimiz yıl özellikle Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan ciddi sayıda ziyaretçi katılımı gerçekleşmişti. Biz özellikle METPACK firmamızın üretimini yaptığı polietilen kaplamalı kağıt ürünlerine yönelik geçen yıl olduğu gibi bu yılda önemli sayıda yurtdışından ziyaretçi katılımı olacağını düşünüyoruz. Fuarda önceki yıl yine tanıtımını yaptığımız ve fuar sonrası TEM OFSET firmasına kuruluşu gerçekleştirilen FOCUSIGHT kalite kontrol makinesini sergileyeceğiz. Makinenin yine fuar sonrasında uzun yıllardır özellikle Avrupa pazarına yönelik yüksek ihracat oranları ile çalışan bir ambalaj üreticimize kurulumu yapılacak.

2018 -2019 yılı Ambalaj fuarını kıyaslaması ve Yurtdışı Katılacağınız, ziyaret edeceğiniz fuarlar hakkında ne söylemek istersiniz?

Avrasya Ambalaj fuar geçen yıl çok hareketliydi ve bu sene de benzeri bir yoğunlukta geçeceğini tahmin ediyoruz. Biz METPACK PE kaplamalı kağıt ürünlerinin tanıtımına yöneleik fuar katılımlarını son 2 yıldır yoğunlaştırdık. Geçtiğimiz yıl Fransa’da olan ambalaj fuarına, bu sene  Rusya ve Mısır fuarına katılım gerçekleştirdik. Yine Rusya’da Ocak ayındaki gerçekleşecek ambalaj fuarına katılım gerçekleştireceğiz. Ayrıca ambalaj sektörünün en önemli fuarı sayılan 2020 yılı Mayıs ayında düzenlenecek INTERPACK fuarı çalışmalarına şimdiden başladık. Şuan ki yoğunluğumuz ambalaj fuarı üzerine olacaktır. Diğer fuarların takibini devam ettiriyoruz. Eylül ayında gerçekleştireceğimiz Labelexpo fuarında Aras Grup olarak bulunacağız. Yine Kasım ayında Japonya’da gerçekleştirilecek HORIZON etkinliğine katılacağız.

Yatırımlar hızla devam ediyor bu konuda ne söylemek istersiniz ? 2020 yılını nasıl görüyorsunuz?

Şu an KOMORI 6 renkli ve lak istasyonlu baskı makinesi kurulumu yapıyoruz. Aktardığımız üzere yatırımlardaki yavaşlamaya rağmen makine kurulumları devam ediyor Önümüzdeki yıl gerçekleşcek DRUPA fuarının da yeni yatırımları arttırıcı bir motivasyon getireceğini düşünüyoruz. 2020 yılında yeni ürünler ve beklemeye aldığımız projeler var.

Özellikle kurutmalı web baskı makinalarına bu dönemde ciddi bir talep var. Biz son iki yılda 4 adet KOMORI kurutmalı web ofset baskı makinesi kuruluşu gerçekleştirdik. Bu alanda ciddi bir hareketliğimiz var. Komori kurutmalı 16 ve 32 sayfa web makinelerinde dünya pazarının yaklaşık %70’ine sahibiz. Komori Türkiye kurutmalı web pazarında da aynı oranlarda pazar payına sahip. Önümüzdeki dönemde 2 adet web baskı makinesi kurulumu planlarımız içinde.

Sektöre katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan yatırımlarda nelere dikkat edilmelidir? Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye yüksek teknolojilerle üst klasman üretim yapma becerisine sahip ve matbaacılık alanında herkesle rekabet edecek durumda. Ambalaj sektöründe aynı zamanda yüksek oranlı ihracat yapılabilmekte kapasitesine sahibiz. Rekabetçi konumunu korumak için yüksek teknolojili yatırımların korunması gerekiyor. Dolayısıyla emek yoğun alanlarda teknoloji/otomasyon yoğun alanlara geçiş için yatırımların devamlılığı önemli. Örneğin bizim uzun yıllardır temsilciliğini yürütmekte olduğumuz KOMORI firması birçok teknolojinin ilk geliştirici ve uygulayıcılarından. 1990’ların başında geliştirmiş olduğu otomatik kalıp değiştirme sistemlerine, keza “inline lak sistemlerine ihtiyaç var mı?” sorusu soruluyordu. Bugün yapılan yatırımların tamamında otomatik kalıp değiştirme ve inline lak sistemleri neredeyse standart olarak tercih edilmektedir. Mümkün olduğunca birçok üretim aşamasının tek geçişte yapılabildiği, minimum fire, minimum enerji sarfiyatı ile maksimum kalite ve verimliliği sağlayabileceğimiz yatırım tercihleri artık vaz geçilmezimiz olmak zorunda.

2020 Drupa fuarında katılımcıların beklentisi hangi alanlarda olur bu konudaki yorumunuzu okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Drupa fuarları her zaman bir çok yeni teknoloji lansmanının  yapıldığı paltform olmuştur. 2020 yılı Drupa’sı bu yönde öncü özelliğini korumaya çalışacaktır. Fakat günümüzde fuarcılık kültürü de zaman içinde değişmekte. Bugün genelde yeni bir yatırım projesi varsa üreticiler yatırımcıları fabrikalarına davet ediyorlar ya dakurulum yaptıkları matbaalarda birebir canlı tanıtım gerçekleştiriyorlar. Yani fuarlar eski fonksiyonlarını aynı haliyle koruyamıyorlar. 2020 Drupa fuarında çok devrimsel yeni teknolojiler olmasa da daha yüksek otomasyonlara sahip bir çok yeni teknoloji tanıtımı yapılacağını söyleyebiliriz. Daha yenilikleri dijtal üretim yapan makinelerde gözlemleyeceğiz. Yatırımcılarda daha önceki yıllar gene olarak varolan ‘’Drupa fuarını da ziyaret ettikten sonra yatırım kararını netleştiririz’’ düşünce son yıllarda çok azalmış durumda. Dolayısıyla Drupa fuarını yatırım kararı alınan yerden öte daha çok son teknolojilerin bir arada gözlemlenebildiği bir sergi alanı  değerlendirmek daha doğru olur. Buna rağmen biz Türkiye özelinde ertelenen bazı projelerin ekonomideki iyileşmelere de bağlı olarak Drupa döneminde tekrar hayata getirilebileceği bir dönem olarak furaı çok önemsiyoruz.

2016 drupa fuarın da dijital heyecanı vardı 2020 drupa fuarında bu heyecan devam eder mi?

Bu fuarda da bir önceki Drupa fuarına kıyasladığımızda daha çok dijital makine göreceğimiz bir gerçek. Yine dijital teknoloji üreticilerinin kapladığı alanda belirgin bir büyüme göreceğiz. Dolayısıyla dijital ağırlıklı bir fuar olacağını şimdiden söylemek mümkün. Fuarın genel anlamda her yerinde dijitalin ağır basacağını biliyoruz. ‘’Drupa fuarında bizi çok şaşırtacak çok büyük bir gelişme olur mu’’ diye soruyorsanız, bizim konuda bilmediğimiz çok şaşırtıcı teknolojilere şahit olacağımız bir fuar olmayacağını düşünüyoruz.. Bahsettiğimiz yeni teknolojilerin artık fuarlar beklenmeden lansmanları yapılıyor. Fuarda büyük dijital üreticilerin alanı büyüyecek ve dijital ağırlıklı hem baskı hem de baskı sonrasına yönelik daha çok teknoloji sergilemesi yapılacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Önümüzdeki dönemde ekonomik gelişmelere de bağlı olarak sektörde yatırımların yavaş da olsa artış eğiliminde olacağı beklentisindeyiz.

Matbaa dijital dergisine yakın sektör takibi için teşekkür ederim.