Teknova A.Ş Pazarlama Müdürü Dilay Naz Sezginel: …

 

 

Teknova A.Ş Pazarlama Müdürü Dilay Naz Sezginel ‘’ Teknova olarak ülkemizde olan ‘yabancı ürün daha iyidir’ algısının kırılmasına önemli katkılarımız olduğuna inanıyoruz.’’

 

Teknova Matbaacılık Kimya Sanayi ve Tic. A.Ş. Pazarlama Müdürü Dilay Naz Sezginel ile sektörü, pandemi sürecini, etkilerini, yeni ürün, yatırımlar ve fuarları konuştuk.

 

 

Dilay hanım, salgın ile değişen gündemin, salgının etkilerini ve sonuçlarını değerlendirebilir misiniz?

Salgın hepimizin hayatlarını büyük ölçüde etkiledi. Günlük rutinlerimizi, yaşama biçimlerimizi değiştirmemize neden oldu. Bu süreç içerisinde birey olarak etkilerini çok farklı yönleri ile yaşarken aynı zamanda iş hayatımızda da birçok farklı etkisi ile yüzleşip üstesinden gelmeye çalıştık. Pandemi sürecinde yaşamımızda olan değişiklikler artık günlük rutinlerimizin bir parçası olarak kalacak gibi gözüküyor.

 

 

Teknova olarak Coronavirus karşı nasıl bir önlem aldınız / alıyorsunuz?

Teknova olarak bu süreç boyunca firmamızda vaka sayılarına göre aldığımız önlemlerin boyutu da değişiklik gösterdi. Sosyal mesafe, hijyen ve temizlik konularında çalışanlarımızı bilgilendirip maximum özeni şirket içinde göstermeye çalıştık. Hala da hepimizin bildiği tedbirleri bizler de uygulayarak çalışmaya devam etmekteyiz.

 

Coronavirus çalışmalarınızı etkiler mi? Müşterinize bu konuda nasıl bir desteğiniz oldu?

Pandemi dolayısı ile hepimiz zaman zaman sıkıntılar yaşadık. Burada önemli olan, yaşanan sorunlarda aldığımız önlemlerle çalışmalarımıza olacak olumsuz etkileri mimimuma indirmek oldu. Müşterilerimize ise süreç içerisinde yaşanan sorunlara en kısa sürede hizmet vererek çözüm yaratmaya çalıştık. Müşterilerimizi mağdur etmemek için elimizden geleni yaparak memnuniyet seviyesini en üstte tutmaya çalıştık.

 

Destek demişken herhangi bir dernekten kuruluştan devletten destek aldınız mı?

2021 yılı içerisinde herhangi bir dernek veya kuruluştan destek almadık.

 

2021 yılının ilk yarısı ekonomik olarak hedeflediğiniz satışları rakamları yakalayabildiniz mi? 2021 yılının son altı ayında beklentileriniz, yatırımlarınız, satışlarınız hakkında ne söylemek istersiniz?

2021 Yılının ilk yarısında hedeflediğimiz satış rakamlarını yakaladık. Son altı ayında ise hedeflerimizi tamamlayacağımıza inanıyoruz. Şu anki satış rakamlarımıza baktığımızda 2021 yılı için diyebileceğimiz şey, geçen senelerde olduğu gibi bu sene de büyüyerek yolumuza devam edeceğimizdir.

 

Zor bir soru ama bu yıl veya önümüzdeki yıl yeni bir ürün yeni bir yatırımınız oldu mu / olacak mı?

2021 yılı içerisinde yeni ürün geliştirmek için fırsatımız oldu. Teknova olarak ürün geliştirme konusunda çalışan kalabalık bir ekibimiz bulunmakta. Bu süreç boyunca birçok araştırma yapılarak sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerle ilgili bir sürü çalışma gerçekleştirdik.

 

 

Teknova’ nın yurt içindeki etkin satışını biliyoruz aynı şekilde yurtdışında da, Salgın dolayısıyla yurt dışı ürün taleplerini nasıl karşıladınız ? müşterilerinize bu konuda yardımlarınız nasıl oldu?

Pandemi dönemi zaman zaman sıkıntılar yaşadığımız oldu tabii ki. Tüm dünyayı derinden etkileyen salgın bu süreçte bazı lojistik sıkıntılara da neden oldu. Biz de müşteri memnuniyetine önem vermek adına, bu tarz sorunların sık yaşanmaması için bir takım önlemler alarak müşterilerimizi mağdur etmemek için çaba gösterdik. Onlarda bu süreçte bizlere karşı anlayış ve sabır göstererek destek oldular.

 

 

2021 Yılı içerisinde  Interpack, drupa,  fuarları ve yurt içi/yurtdışı bir çok sektörel etkinlikler Coronavirus  salgını dolayısıyla ertelendi. Bu ertelemeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bu süreç sadece iş dünyasındaki kısıtlamalara değil aynı zamanda sosyal yaşamda da kısıtlamalara neden oldu. Özellikle kış ayında vaka sayılarının artışları ile beraber bir çok ülkede sıkı kurallarla yönetilen karantina süreçleri yaşandı. Bu sebeplerden ötürü fuarların ertelenmiş olması sağlık açısından en doğru karardı. Bu sürecin geçen senelerde başlamış olması sebebi ile de insanlar artık internet üzerinden görüşmeler konusunda bilinçlenmiş ve bu da bize yüz yüze ziyaretlerin yanında potansiyel müşteriler ile iletişim kurmanın başka bir yolu olduğunu göstermiş oldu.

 

Fuar ve etkinliklerin ertelenmesinin sektöre etkileri sizce nasıl oldu, önümüzdeki yıl fuarları yapılır mı? Yapılmazsa sektör nasıl etkilenir? Ne önerirsiniz?

Fuar ve etkinliklerin ertelenmesi yüz yüze yapılan müşteri arayışlarını ve görüşmelerini azaltmış olsa bile bizleri farklı araçları kullanarak bunları başka şekillerde de yapabileceğimizi gösterdi. Aşılanma sayısının artması ile beraber ben gelecek senelerde fuarların tekrardan başlayabileceğini düşünüyorum. Yapılmazsa da bu sene Drupa’ nın yapmış olduğu gibi sanal fuar sayılarının artacağını ve fuarların bilgisayar ortamı üzerinden gerçekleşeceğine inanıyorum.

 

 

Uzun bir aradan sonra Avrasya ambalaj fuarına katılıyorsunuz fuardan beklentileriniz ve gelen ziyaretçiler fuarda hangi ürünleri hangi yenilikleri görme şansını bulacaklar?

Açıkçası uzun bir aradan sonra tekrardan fuara katılacağımız için Teknova olarak çok heyecanlıyız. Bizler için pandemi sürecinde katılacağımız ilk yerleşik fuar olacak. Bu süreçte birçok fuarın ertelenmesinden dolayı katılımcı sayısının yüksek olmasını bekliyoruz. Birçok firma gibi bizde bu pandemi süreci içerisinde sektörün ihtiyacına yönelik birçok yeni ürün geliştirerek ürün portföyümüzü genişlettik. Gelen ziyaretçilerimiz bu yenilikleri görme şansı yakalayacaklardır.

 

 

 

 

 

Corona virüsten dolayı sektör bundan sonra nasıl bir çalışma çizgisi oluşturacak? Neler söylemek istersiniz?

Bu süreçte üretimin gerçekleşmediği birçok iş yeri ofislerini kapatarak çalışanlarının kendi alanlarında çalışabilecekleri olanaklar sağladı. Üretim tesislerinde ise bu durum yarı zamanlı olarak gerçekleştirilerek fabrikalar yarı kapasiteli beyaz yaka çalışanla devam etti. Yapılan araştırmalara göre de birçok kişi bu çalışma ortamında da verimliliği düşürmeden çalışmaya devam edebildi. Görünen o ki bundan sonraki süreçte de çoğu iş yeri çalışanlarına bu esnek çalışma düzenini sağlamaya devam edecek.

 

 

Corona virüsten birçok sektör etkilendi hatta sektör değiştiren ne yazık ki batan şirketler oldu tam tersine baskı sektörü özellikle Ambalaj sektörü gözle görünür büyüme ve yatırım gerçekleştirdi bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ambalaj sektörü pandemi süreci boyunca en az etkilenen sektörlerden biri oldu. İnsanların dışarıdan aldıkları tüm ürünlerin kapalı ve steril paketlerin içinde olmasını isteme ihtiyacı sektörde ambalaj sayılarında artışa sebebiyet verdi. Ambalaj sektörü dipsiz bir kuyu. Bu süreçte geliştirilen birçok ambalaj ve paketleme çözümleri ile bundan sonrası için inovatif ürünlerin yaratılacağı çok daha geniş bir yelpaze sunan ve gelişmeye çok hızlı bir şekilde devam eden bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum.

 

Sektörle buluşmalarımız, satışlarınız, görüşmeleriniz teknik anlamda desteğiniz nasıl olacak / oluyor/ oldu? 

Pandemi dolayısı ile bu süreçte sektörle buluşmalarımız maalesef gerçekleşemedi. Önümüzdeki dönemlerde planlarımız dahilinde olan birkaç etkinliğimiz var.

Bunun yanında da teknik anlamda müşterilerimize saha ziyaretleri yaparak kendi üretim tesislerinde teknik çalışan ekibimiz ile destek vermeye çalışıyoruz.

 

Sektöre müşterinize mesajınız var mı?

Teknova yıllardan bu yana ülkemize yeni teknolojiler getirmektedir ve bundan sonra da devam edecektir. Yerli üretim ile ürün kalitesinin uluslararası rekabette de başarılı olabileceğini yıllardan bu yana sürdürdüğümüz ihracat politikamız ve artan ihracat rakamlarımız ile kanıtladık. Ülkemizde olan ‘yabancı ürün daha iyidir’ algısının kırılmasına önemli katkılarımız olduğuna inanıyoruz. Bunu Teknova’ nın misyonu olarak kabul ediyoruz. Yakın zamanda yine farklı ürünler geliştirerek bu yolda yürümeye devam edeceğiz.