Pimms Group, Lider markalarla birlikte!

 

 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen SIGN İstanbul Fuarı’na her zamanki gibi görkemli standı ile katılan Pimms Group standını ziyaret eden misafirlere, dijital baskıdaki yeni iş fırsatlarını sundu. Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler, sektör , pandemi süreci ve fuara ilişkin sorularımızı yanıtladı.

 

2020 yılı ekonomik olarak hedeflediğiniz satışları rakamları yakalayabildiniz mi?   2021 yılının ilk 6 ayını geride bıraktık satışlar konuda neler söylemek istersiniz son altı ayı değerlendirebilir misiniz ? 

 

2020 yılı bizim için kayıp yıl olarak kayda geçti. Ciro açısından geçmiş yıllara nazaran yarısı bile olmadı. Bilindiği üzere 2020 yılının yasakları, durgunluğu ve aynı zamanda Türkiye’de yapılacak olan fuarların iptal edilmesine neden oldu. Hem fuarcılar, hem de bizler için büyük bir kayıp oldu. Umarız 2021 yılında belirlenen fuar tarihlerine kadar aşılama işlemleri biter ve normal hataya dönebilelim.

Hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda 2021-22 yılında yeni projeleriniz yeni ürünleriniz olacak mı?

 

Hedefler hep var ama öncelikle ekonominin düzelmesi gerekir.

Yeni dönemde genelde endüstriyel modeller ağırlık kazanacak. Yeni olarak  baskı yapılacak tabakayı otomatik el değmeden  makinaya yükleyip, ve bastıktan sonra da  istifleyen yeni HANDTOP HT2500UV – ROBO modelimiz var. Yani tam otomasyona geçiliyor.

 

Sektörel anlamda firmanızın konumunu değerlendirir misiniz?

Pimms bu yıl 42. Yaşına bastı. Gerek yapısı gerekse ürün çeşitliliği konusunda halen sektörün lider firması olduğumuzu düşünüyorum.


Rakiplerinizden daha önde olabilmek adına ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Piyasanın gelişimini yakından takip edip nasıl gelişeceği hakkında bilgilendikten sonra ona uygun ürünleri ithal ediyoruz. Tabii araya Pandemi girmesi nedeniyle ziyaretlerin azalması ve Fuarların ertelenmesi bu gelişmeleri anında müşterilerimize göstermekte zorluk çekiyoruz.

 

Firma olarak Coronaviruse karşı nasıl bir önlem aldınız / alıyorsunuz ?

Pimms Group olarak Corona virüs başladığı günden beri şirketimizde gerekli olan maksimum derecede tüm önlemleri aldık. Kolonya ve dezenfektan kullanarak bütün personelin işe başlarken, müşterilerimizi ağırlarken de onları bu önlemler ve sosyal mesafe tedbirleriyle karşıladık. Piyasada üretilen en kaliteli maskeleri edinip, çalışanlarımıza günlük 3’er adet olmak üzere dağıttık.

 

Coronavirus çalışmalarınızı etkiler mi ? müşterinize bu konuda nasıl bir desteğiniz oldu?

Corona virüs her gün basından da duyulduğu ve gözlendiği gibi tabi ki bizim sektörü de etkiledi. Çünkü dükkanlar kapalı olunca, insanlar satışları destekleyecek reklam yapmıyor.

İnsanlar dışarıya da çıkamadığından, fazladan giyime ve alış verişe gereksinim olmuyor. Bundan dolayı, bizim hitap ettiğimiz reklam ve tekstil sektörü genelde zarar gördü.

Bu durumdan dolayı herkes gibi biz de etkilendik. Ama hiçbir elemanımızın işine son vermediğimiz gibi, bu süreçte teknik servise yetiştirilmek üzere eleman alımı yapıp, kadromuzu arttırdık.

 

 

Pandemi sürecinde Sektörle buluşmalarımız, satışlarınız, görüşmeleriniz teknik anlamda desteğiniz nasıl olacak/ oluyor? 

Pandemi sürecinde sektörle buluşmalarımız sadece serbestlik olduğunda müşteri müsaade ettiği zamanlar ziyaret edilebildi veya şirketimizi ziyaret ettiğinde kendilerine ürünler tanıtılıp satışlar gerçekleştirildi. Teknik servislerimizde herhangi bir aksama olmadı . Servisleri zamanında verdik.

 

Yatırım yapmayı planlayan firmalar hata yapmamak adına daha temkinli hareket ediyor. Bu anlamda yatırım yapmayı düşünen firmalara tavsiyeleriniz neler olur? Size göre makine seçiminde dikkat edilmesi gereken konular neler olmalı?

2021 yılına başlarken, sektörde bir hareketlenme gözlemlendi ve satışlar yeniden başladı. Bu hareketlenme bizim şirketimizde de oldu ve makine satışları gerçekleşti ve satışlar devam ediyor.

Bu durum gösteriyor ki 2021 yılı 2020 yılına nazaran piyasada daha iyi işler olacağını gösteriyor.

Sektöre panik havasının yavaş yavaş azaldığını gözlemliyoruz. Ama tavsiyem, daha sağlıklı bir büyümenin sağlanması açısından ödeme dengelerine çok daha fazla dikkat edilmesi, yani uzun vadeli satış yapmamaya özen gösterilmesi düşüncesindeyim.

 

 

2020 Yılı içerisinde Global fuarları ve yurt içi/yurtdışı bir çok sektörel etkinlikler Coronavirus  salgını dolayısıyla 2021 ertelendi / iptal edildi. Bu ertelemeleri iptalleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektöre etkisi nasıl olur / oluyor? Neler söylemek istersiniz?

Bu dünya genelinde  bir kriz olduğu için dünyanın her yanında yapılan fuarların çoğu iptal edildi gevşeme olduğunda da çoğu ülkeler yalnız yerli fuarları yaptılar. Çünkü ziyaretçilerin 14-21 gün karantinada kalmalarını istediklerinden seyahatler gerçekleşmedi. Bu durum yalnız bizim sektörü değil bütün sektörleri olumsuz olarak etkiledi maalesef. Ama SIGN ISTANBUL sonrası bu olumsuzluklar yavaş yavaş bitecek umarım.

 

Yakında katılımcı olduğunuz Sign İstanbul fuarında gelen ziyaretçiler hangi ürünleri inceleme fırsatı bulacaklar?

Handtop HT3200UV Hybrid, Handtop HTL3200UV Roll to Roll ,AXIA Tex 1803 Black Diamond ,AXIA Direct 3203, HP Latex 335 Bas ve Kes, Lamisol Laminasyon Makinesi

 

Son günlerde sanal toplantılar çok sık yapılıyor ve sanal fuarcılık gündemde  bu konuda neler düşünüyorsunuz? 

Sanal fuarlar bizim sektörler için hala geçerli olmadığını söyleyebilirim. Bizim müşteriler. Ürünün çalışmasını canlı görmek istiyor.

 

Sektöre müşterinize mesajınız var mı?

Uzun yıllardır iş dünyasının içindeyiz. Bu ve buna benzer ekonomik kriz ortamlarını oldukça yaşandı ve tecrübeler elde edildi. Ticari hayatta her zaman inişli ve çıkışlı dönemler olacaktır. Aşağı yönlü oluşan ekonomik göstergelerin düzelme eğiliminde olduğunu görmeye başladık. İçinde bulunduğumuz piyasa koşullarının olumlu yönde değişeceğine inanıyoruz.