Pigment Reklam, büyüyerek yoluna devam ediyor!

Pigment Reklam Yönetim Kurulu Başkanı  Serkan Çağlıyan ‘Biz, müşterilerimizin ihtiyacını tespit edip doğru çözümü sunuyoruz.’’

 

Pigment Reklam Yönetim Kurulu Başkanı  Serkan Çağlıyan ile sektörü, 2017 yılını değerlendirdik, 2018 yılı hedef ve beklentiler konusunda da sorularımızı cevapladı.

 

Serkan Bey, Pigment Reklamı kısaca anlatır mısınız? Kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim elde edildi?

2001 yılında teknik servis ekibinde başlayarak dijital baskı ve reklamcılık sektörüne adımımızı attık. Bu sektörde daha iyi bir hizmet vermek adına 2009 yılında kendi markamız Pigment Reklam’ı oluşturduk. 2009 yılından beri bu alanda aktif olarak mümessili olduğumuz firmaların, makine satışlarını ve teknik servis hizmetlerini vermekteyiz.

Pigment Reklam olarak Türk baskı sektörüne üstün teknolojili swissQprint, Plamac markalarının UV baskı çözümlerini sunuyoruz. Ürün portföyümüze en son Almanya merkezli dijital kesim teknolojileri markası bullmer markasını ekledik. Böylece müşterilerimizin dijital baskı ve dijital kesim talepleri için komple bir çözüm sağlayıcı kimlik oluşturduk. Fransa’dan Caldera’nın ve İngiltere’den de mürekkep tedariği için Fujifilm ve Sun Chemical markalarıyla çalışıyoruz. Pazardaki arz talebi dikkate alarak endüstriyel anlamda çözümler sunan bir firmayız. Önceliğimiz ve önem verdiğimiz nokta bütün makinelerimizin sorunsuz çalışmasıdır. 7/24 teknik servis hizmetimiz bulunuyor. Makinemizde herhangi bir sorunla karşılaşıldığı zaman derhal uzaktan erişim desteğimizle bu sorunu çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu adımda sorun çözülmezse eğer, İstanbul için aynı gün, diğer illerde bulunan makinelerimiz için ertesi gün planlama yaparak sorunu yerinde müdahale etmek için ekiplerimizi yönlendiriyoruz.

14’ü swissQprint markamız olmak üzere, Türk baskı endüstrisinde 45 adet makinemiz kurulu halde, tam performansla çalışıyor. Bu makinelerimiz ağırlıklı olarak UV baskı teknolojileridir. Pigment Reklam olarak bu alanda pazarın önde gelen firmalarından biriyiz. FESPA Eurasia Fuar’ında sergilediğimiz swissQprint’in özel makinesi, saatte 206 metrekare hıza ulaşarak yüksek performans sunan, Türkiye’deki ilk 9 renkli UV baskı makinesidir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen swissQprint ürünlerinin satışı gayet başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Pazara satış odaklı olmakla birlikte müşterilerimizle uzun vadeli ilişkiler kurmaya önem veriyoruz, bu nedenle onlar için bir tedarikçi olmaktan çok çözüm ortağı olmayı tercih ediyoruz.

 

İçinde yaşadığımız dijital dönüşümü ve dijital çağı nasıl görüyorsunuz? Türkiye altyapı olarak dijital çağa hazır mı?

Mevcut donanım açısından söyleyecek olursak, Türkiye’nin tam olarak dijital çağı hazır olmadığını düşünüyorum. Bunun altında isteksizlik, ilgisizlik değil, ekonomik gerekçeler yatıyor. Dijitalleşme temelde bir bütçe oluşturmayı gerektiriyor. Dijital ürünlerin neredeyse tamamı yurtdışından ithal ediliyor. Döviz kurundaki dalgalanmalar göz önünde alındığında bu alandaki yatırımların dev sıçramalar şeklinde değil yavaş bir ilerleme şeklinde oluştuğunu görüyoruz. Dolayısıyla dünyada daha hızlı entegrasyonlar yaşanırken, Türkiye’nin yavaş ilerlemesi aslında bir geri kalma durumu olduğu gerçeğini çok da değiştirmiyor. Örneğin Avrupa’da solvent baskı pazarı bitti, artık yok, buna karşın Türkiye’de halen bu ürünlerin satışları yapılıyor. Kendimizi yeni teknolojilere ve taleplere adapte ederek gelişimde ivme kazanabiliriz.

2017 yılı Pigment açısından nasıl geçti? 2018 yılı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda 2018 yılındaki yeni projeleriniz olacak mı?

2016 yılında yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişiminde sonra Türkiye’de genel anlamda satış grafiğinde yavaşlama yaşandı. Bu tablo 2017 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar devam etti diyebiliriz. Pigment Reklam olarak, Pazar hedeflerimize ulaşmış bir konuma geldik. Fakat daha iyi bir ilerleme kaydedebilir miydik? Evet, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni projelerimiz ile yatırımlarımızla 2018 yılı içindeki potansiyelimizi arttırarak iyi bir grafik çizmek istiyoruz. 2018’in geride kalan ilk yarısı beklentilerimizin ötesinde iyi geçti.

Yeni sektörlere ve alanlara makinelerimizin girişimlerini sağlama gayreti içerisindeyiz. Dijital baskı ve kesme makinelerimiz reklamcılık, matbaa, metal, cam, ahşap ve tekstil frame dediğimiz ışıklı lightbox sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Şu an deri üzerine baskı için çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanı sıra metal, cam ve ahşaba baskı için özel ürünler isteniyor, buralarda yoğun talep alıyoruz.

Drupa Fuar’ında da matbaa endüstrisinin dijital teknolojilere yöneldiğini gözlemledik. Sektörün büyük oyuncuları yatırımlarını ve projelerini dijital teknolojiler üzerine yapıyor. Birlikte çalıştığımız firmaların ve diğer görüştüğümüz firmaların görüşleri ise dijitalin 2020 yılında daha aktif rol alacağını, renk ayrımının ve kalıp sistemlerinin ortadan kalkacağını, tamamen dijitalleşeceğini yönündedir. Yani, dijitalleşme trendi matbaada da kendini gösteriyor.

Son eklemek istediğiniz ve sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz, müşterimizin esas ihtiyacı doğrultusunda, çözüm odaklı çalışıyoruz. Sadece satış için “Benim makinem yapar” düşüncesinde olmuyoruz. İhtiyacı tespit ederek doğru çözümü sunuyoruz. Gücümüzü de teknik servisten aldığımızı söyleyebilirim ve makinelerimizin arızalanma oranına yıl genelinde baktığımızda %1 veya %2 gibi bir oldukça düşük bir oranda kaldığını açıklayabilirim. 2013 yılından bu yana çalışan swissQprint makinelerimizin için talep edilen servis hizmeti 10’u geçmemiş durumda. Neredeyse 24 saat çalışan, bir mekanik yapı alıyorsunuz ve bu oran gerçekten çok iyi bir seviyedir. Sattığımız ürün ve verdiğimiz hizmet ile de firmamız farkını ortaya koymaktadır.