Mimaki Türkiye’de Editörler Buluştu…

Mimaki Türkiye’de Editörler Buluştu…

Teknolojinin perde arkasında neler olduğunu gerçekleştirdiği sunum ile basına tanıtan Mimaki, ‘Editörler Buluşuyor’ etkinliği ile kuruluştan bu yana geçirdiği evreleri ve bünyesindeki yenilikleri paylaştı. Mimaki Türkiye Genel Müdürü Arjen Evertse hoşgeldin konuşması ve Mimaki hakkında geniş bilgi verdikten sonra  diğer konuşmacılardan Pazarlama ve İletişim Müdürü Rana Seyyar, Mimaki Satış Sorumlusu Burak Kaftanoğlu, Teknik Servis Müdürü Onur Çalhanoğlu nun sunumlara geçildi.

 

Kapılarına editörlere açan Mimaki, bünyesindeki en yeni girişim olan Deneyim Merkezi’ni, gelişmekte olan 3D baskıyı ve müşterilerine sundukları çözümleri tanıttı. 1975 yılından bu yana baskı sektöründe köklü bir geçmişi olan Mimaki, Tokyo Stock Exchange’de 1. sırada yer alarak sektördeki tecrübesini bu başarı ile taçlandırdı. Özellikle reklam sektöründe büyük bir satış grafiği yakalayan Mimaki, büyüme yolundaki hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Son 10 yılda kullanıcılara daha yakın olmak ve daha iyi bir hizmet sunmak için birçok ofis açıldı. Ar-Ge merkezleri ve yaklaşık 10 satış ofisi ile hizmet veriliyor.

 

Mimaki’nin Türkiye’deki serüveni ise Nisan 2016 yılında başladı. O günden beri Mimaki Türkiye Genel Müdürü Arjen Evertse, şuanda Mimaki Türkiye olarak 17 çalışanı ile sektöre hizmet verdiklerini söyleyerek “Asya, Pasifik, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa olmak üzere birçok noktada büyük üretim üslerimiz bulunuyor. Mimaki Türkiye’nin sektörel dağılımı reklam %30,2, endüstriyel %32,7 ve tekstil %37,1 şeklindedir. Türkiye’de globale kıyasla tekstil sektörünün dağılımı daha yüksektir” dedi.

 

Mimaki Bazı Pazarlarda Lider!

Baskı sektöründeki konumunu korumaya devam eden Mimaki’nin son beş yılda birçok ilki yaşadığını görüyoruz. 2013 yılında Mimaki Europe İstanbul Tech Center olarak kuruldu. 2016 yılında ise Mimaki Eurasia Limit şirket olarak kuruldu. 2017 yılında ithalat ve tedarik zinciri sağlamaya başladı. 2017 yılında yeni ofise taşındı. 2017 direk bayilere hizmet sunmaya başladı. 2018 deneyim merkezi kuruldu. Bu yenilikler Mimaki’ye büyüme olarak yansıdı. 2017 yılındaki büyüme oranı %166, 2018 ise %188. Mimaki’nin Türkiye’deki pazar payı genel anlamda %26’dır. Bazı pazarlarda Mimaki hala liderliğini koruyor.

 

Deneyim merkezi ile Türkiye’de bölgesel olarak ağlar oluşturmak istediklerini söyleyen Evertse, büyük şehirlerin çevresindeki kullanıcılara daha yakın olmak ve ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Hiç düşünülmeyen alanlarda baskıya ihtiyaç olduğunu gördüklerini ve bünyelerindeki var olan makinalar ile bu sektörlere de hizmet verebileceklerini gördüklerini anlatan Evertse, bu edenle biraz yan sektörlere de eğildiklerini ifade etti.

 

Mimaki Satış Değil, Çözüm Sunuyor!

Teknolojiye yeni bir boyut kazandıran endüstri 4.0’ın sunduğu imkanlar Mimaki Deneyim Merkezleri ile sektöre kazandırılıyor. Farklı birçok sektöre çözümler sunan Mimaki, mevcut sektörlere yenilikçi çözümler getirmeyi hedefliyor.

 

‘Deneyime katılın’ sloganı ile yola çıkan Mimaki, müşterilere satış sonrası deneyimleme imkânı sunuyor. “Dünyada profesyonellerin yapmış oldukları araştırmalara göre bundan sonraki pazarlama süreçlerinde belli bir ihtiyaçlar listesi ortaya çıktı. İnsanlarda satış süreçlerinde neler eksik? Bir makinayı hatta daha çok bir satış sürecini deneyimlemeyi göstermek istedik” diyen Pazarlama ve İletişim Müdürü Rana Seyyar, Mimaki makinası kullanmanın sadece makine sahibi olmak değil, Mimaki deneyimi yaşamak olduğunu belirtti.

 

Bir makinadan daha fazlasını sunan, deneyimin her aşamasında müşterinin yanında olan Mimaki aslında bir satıştan çok çözüm sunuyor. Kullanıcıların makine almadan önceki ve aldıktan sonraki tüm süreç yakından takip ediliyor.

 

Profesyonel satış ekibi ile etkili bir pazar araştırması yaptıklarını belirten Rana Seyyar, “İnsanlar makinayı daha önce deneyimledi mi? Teknik özelliklerini biliyor mu? Bu gibi kriterlere Mimaki olarak önem veriyoruz. Deneyim merkezi ‘kullanıcı odaklı’ ve uzman kadrolarıyla yetkili bayiler  tarafından bölgesel olarak hizmet vermektedir. Ankara’da açtığımız Deneyim Merkezi’nden sonra bir sürpriz daha geliyor. Çok yakında İzmir’de bir deneyim merkezi daha hayata geçirilecek” dedi.

 

3D Baskıda Yenilikler

Müşterilerle temaslarını sıcak tutan Mimaki, bir ürünü tasarlarken ve ya geliştirirken müşterilerden gelen geri bildirimleri referans alıyor. Bu noktada müşterinin söylediği her küçük detayın bile kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Mimaki Satış Sorumlusu Burak Kaftanoğlu, sahada aktif olarak yer alarak, müşterilerin maksimum fayda sağlamasına odaklandıklarını söyledi.

 

Bu hassasiyetle müşterilerin nelere ihtiyacı olduğunu tespit ederek bu alınan verilerle geliştirme noktasında neler yapılabileceğine yönelmenin markayı dinamik tuttuğunu anlatan Kaftanoğlu, 3D baskı çözümlerinin kendileri için yeni bir alan olduğunu ve bu alanı geliştirmeye odaklandıklarını belirtti.

 

Mimaki Güçleniyor

Direkt ve sublime baskı yöntemi ile kumaşa baskı yapılıyor. Bu teknolojiyi müşterileri ile buluşturmak adına Mimaki, La Meccanica markasını satın aldı. La Meccanica sağlam kasası ile etkili çözümler sunması nedeniyle müşterilere cazip geliyor.

 

Mimaki bünyesindeki diğer bir heyecan uyandıran gelişme ise Tiger ürünü. Berlin’de tanıtımı yapılan Tiger ürün grubunun satışına Türkiye’de başlandı.

 

Baskıda ön işlem ve son işlemde bazı sıkıntılar olabiliyor. Müşterinin beklentisi direk baskı yapabilmektir. Mimaki mühendisleri müşterilerin bu beklentilerini karşılayacak yeni ürünler geliştirdi ve çok yakında Türkiye pazarında bu ürünler yerini alacak.

 

Yazılım ve Makinelerde Türkçe Dil Kullanılıyor

Kullanıcı odaklı ve teknolojik yaklaşımla hizmet veren Mimaki, teknik destek oluşumunu sağladığı 3 farklı sekment için toplam 7 yetkili ana bayiye sahip. Sahada kurulu 3000’den fazla makinenin üretim devamlılığını sağlamakla birlikte mevcut üretim devamlılığını sağlamak amaçlanıyor. Mimaki’ye bağlı görev yapan 37 teknik servis personel kesintisiz olarak hizmet veriyor. Fuar, tanıtım ve satış etkinliklerinde makinelerin kurulumu ve çalışmasını sağlamak gibi hizmetler de sunuluyor.

 

Yapılan raporlamalar Tokyo ve bağlı oldukları Amsterdam’daki ofislere iletiliyor ve bu raporlar sayesinde Ar-Ge tarafında iyileştirici yenilikler yapılıyor. Teknik servis personellerine doğrudan ve anadilde eğitim veriliyor.

 

Mühendislikte ileri olan firmalar için bilgi erişiminin çok önemli olduğunu belirten Teknik Servis Müdürü Onur Çalhanoğlu, “Çok kolay bir şekilde dokümanlara erişim sağlıyoruz, geçmişteki makinaların bilgi erişimi sağlanıyor. Teknik Destek Takip Sistemi (ISS) ile makine seri bazlı veri analizi yapılıyor ve bu aylık olarak yayınlanıyor. Bu veri analizleri sonucunda nerelerde iyileştirme yapılması gerektiği saptanarak, bu doğrultuda çalışma yapılıyor” dedi.

 

Yazılımlar ve makinelerde Türkçe dil seçeneği sunuluyor. Bununla ilgili sahadan olumlu yönde feedback aldıklarını ifade eden Onur Çalhanoğlu, bu projeye çok fazla emek harcandığını ve aldıkları geri bildirimlerin kendileri adına önemli olduğunu ifade etti.

 

Makinelere Uzaktan Erişim Sağlanıyor

Sahada teknik destek için görev alan Mimaki çalışanları olduğunu, aynı şekilde ofisten de teknik anlamda destek sağlandığını ifade ede Çalhanoğlu, makinelere uzaktan erişi ile kontrol sağlandığını da sözlerine ekledi.

RasterLink6 RIP yazılımının Türkçe kullanıldığını ve daha kolay bir kullanım deneyimi sunmak için ara yüzünün güncellendiğini ifade eden Çalhanoğlu, üretim tarafında ise çevreye duyarlı bir yaklaşım benimsendiğini, GreenGuard ve OEKOTEX Sertifikalı Mimaki boyalarının kullanıldığını paylaştı.