Matset, tekrardan Ambalaj fuarında yerini aldı


Doğu Pabuççuoğlu önemli açıklamalarda bulundu…

 

Yaz döneminden itibaren yaşanan kur dalgalanmaları hakkındaki düşünceniz nedir?

Piyasalar Ağustos ayından sonra biraz daha olumlu ama finans piyasaları henüz stabilize hale gelmediği için yerine hala oturmadı. Oturmadığı için de tabii şu anda makine satmak için görüşme yapıyoruz ama makine satılabilir hale geldi mi? Gelmedi. Çünkü henüz finansmanla ilgili banka veya şirketleri çözüm üretmedi. Piyasalar biraz sıkışık ama süreç yavaş yavaş düzeliyor. Beklediğimizden biraz daha yavaş düzeliyor ama Kasım ayının sonuna doğru belki biraz daha iyi bir hale geleceğini düşünüyorum.

 

Fuar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bu fuarda çok ilginç bir şey var. Bu fuar diğer bütün baskı teknoloji ile ilgili yapılmış fuarların hepsini bence gölgelemiş durumda. Artık bu fuar “katılmazsanız olmaz” haline geldi. Geçen sene buraya yer bulamadığımız için ilk defa küçük bir stantla katılmıştık. Bu fuara katılan herkes katılmaya devam ettiği için yer problemi var ve herkes olduğu yeri koruyor hatta büyümeye çalışıyor. Biz de büyümek isterdik. Çünkü makinelerimizi en iyi şekilde sergileyebilmek için fırsat. Bunu söyleyince de bize çadırı açtılar ve bu çadırın girişindeki standı bize verdiler. Neticede bu ortamda, bu fuara girip ziyaretçi görmek çok hoş ve bizim için morali kaynağı. Müşterilerimizin hepsi bizim bu fuara katılıyor. Biz onları orada  gidip ziyaret ediyoruz. bizim müşterimiz olmayan müşteriler de buraya zaten geliyorlar. Yani bu hafta biz ofiste otursak zaten hiç kimseyi ziyaret edemeyeceğiz yani gidebileceğiniz hiçbir müşteri yok ya da potansiyel müşteri olan hiç kimse yerinde değil. Herkes burada, dolayısıyla biz şimdi burada ya müşteriyi ziyaret ediyoruz ya onlar bizi ziyaret ediyor. Bu fuarın öyle bir özelliği var bizim için. İki tarafta kazanıyor diyeyim.

2018 yılında yaşanan bir takım sorunlar 2019 yılı çalışma dönemini etkiler mi?

2019’a dair ben biraz daha iyimserim. Kasım ve Aralık ayı biraz daha belirleyici olacaktır. 2019’da ikinci yarısında biraz daha iyileşecek diye düşünüyorum. Türkiye’nin rakamları değişince tabii sektöründe değişir. 2019 biraz daha iyi geçecek diye düşünüyorum .Tabii ki biz gerekli önlemleri aldık ama ciromuz düşük karlığımızı koruduk. Sorumluluk sahibi olmak lazım. İyi günde çalışanların yanındaysak kötü günde de yanında olmamız gerekiyor.

Fuardaki yabancı müşteriler hakkındaki izlenimiz nedir?

Profil değişmiş. Burada yabancı müşteri geçen sene İran’dan çok vardı. Bu sene İranlılar yok onun yerine Iraklılar geldi. İranlı müşterilerinin olmamasının sebebi de ambargo durumudur. Bu sebeple gelmiyorlar. Bu sene de Türkiye’de Irak’lılar var. Birkaç tane müşteri ile biz de görüştük.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Hepimizin geleceği pozitif bakması lazım başka türlü bu sıkıntılardan kurtulamayız. Karamsarlığa bence yer yok.