Matset, HP Indigo 20000 ile hızlı çözümler sunuyor!

 

 

Türkiye’nin ilk, Avrupa’da ise 50.makinesi olan HP Indigo 20000 Dijital Ofset baskı makinesi Doğa Etiket ve Ambalaj A.Ş.’nin İstanbul Tuzla’daki tesislerine kuruldu.

Matset, HP Indigo 20000 ile hızlı çözümler sunuyor!

Matset Genel Müdürü Doğu Pabuççuoğlu sektörün dijital alandaki durumu ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

2017 yılını değerlendirmek gerekirse piyasadaki durum hakkında görüşleriniz nelerdir?

2016 yılında gerçekleşen Drupa dan gerçekten çok önemli potansiyel bir müşteri listesi ile dönmüştük. Fakat 15.Temmuz’da ki darbe girişiminden beri genl olarak sektörün durgun olduğunu söyleyebilirim. Sektörü, ticari baskı alanı ve ambalaj ve etiket alanı olarak ikiye ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu durgunluğu en net hisseden bölüm, ne yazık ki ticari baskı sektörüdür. Bunun sebebi; ihracata dayalı bir büyüme olmadığı için iç pazardaki daralma direkt olarak piyasa yansımaktadır. Dolayısıyla bizim gibi makine satışı gerçekleştiren firmaların üzerindeki etkisi büyüktür. 2017 yılını ticari baskı alanı için kayıp bir dönem olarak belirtebiliriz. Ambalaj ve etiket alanındaki büyüme, doğrudan veya dolaylı olarak devam etti. Biz bu analizleri, ambalaj ve etiket alanı için göz önünde bulundurduğumuzda makine satışlarıylaölçümleyebilmekteyiz. Ticari matbaacılıkta birtakım yatırım ve proje fikirlerinde artış söz konusu oldu ve bundan dolayı 2017 yılının son döneminde piyasada var olan ivmenin, 2018 yılında da aynı şekilde artarak ilerleyeceğini düşünüyorum. Ambalaj ve etiket alanında yakalanılan grafiği aynı şekilde ticari baskı alanında görebilirsek 2015 yılındaki rakamlara tekrardan ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

 

 

 

Türkiye’nin dijital alandaki durumu nedir?

Türkiye’nin dijital alanda geç ve geride kaldığını söyleyebiliriz. “Dijital sadece küçük tirajlı işlerde kullanılıyor” fikrinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Şu an sadece küçük tirajlı işlerde daha verimli olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde dijital, konvansiyonel baskıyla kesişecek ve konvansiyonel baskı alanında daha fazla bir pay alacaktır. Dijital alana yatırım yapma planı olmayan ve organize matbaacılık alanında faaliyet gösteren firmalara dahi dijital makine satışı gerçekleştirdik. Dijital alana yatırım gerçekleştiren müşterilerimizin iş çeşitliliğinin artışından dolayı, talep edilen iş sayısı da artmaktadır. Markaların dijitale bakış açısı pozitif durumda ve bu alana eğilim her geçen gün artmaktadır. Türkiye dijital dönüşüme girdi ve bundan kaçış yok.

 

HP Indigo 20000 makinesi hakkında bilgi verir misiniz? Bu makine Türkiye’de faaliyet göstermekte midir?

Ambalaj ve etiket alanında HP Indigo kalitesi diye bir kavram oluştu. Dijital makine anlamında piyasada birçok marka bulunmakta ve çözüm olarak başka farklı markalara yönen müşteriler firmalara ilk olarak “makineniz HP Indigo baskı kalitesini sunuyor mu?” sorusu yöneltiliyor. HP Indigo piyasada bir kalite belirleyicisi konumda. Avrupa’da 50.makine olan HP markasının en büyük ambalaj baskı makinesi HP Indigo 20000 Türkiye’de ilk olarak Doğa Etiket ve Ambalaj A.Ş. firmasına kuruldu ve şu an hizmet vermektedir. 2018 yılında bu makinemize olan taleplerin daha da artacağını öngörmekteyim.

HP Indigo 20000 dijital bobin ofset baskı makinesi bir makineden daha çok komple bir üretim çözümüdür. HP Indigo ambalaj pazarı için özel olarak tasarlanmış ve iyi entegre edilmiş sistem oluşturmaktadır. Böylece en yüksek kalitede ambalajı üretmek için sipariş alımından teslimata kadar gerekli olan tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Yüksek performans, yüksek üretim esnekliği, talepler doğrultusunda da 7/24 üretime cevap verecek şekilde tasarlanan makinemiz, muhtelif işler için istikrarlı bir kalite ve esneklik sağlar. Makinemiz 762 mm bobin genişliği, 736 mm baskı eni ve 1120 mm baskı uzunluğu ile esnek ambalaj uygulamalarının çoğunu kapsar. 762 mm bobin genişliğine sahip makine üretimi arttırır ve mevcut esnek ambalaj üretim süreçlerine kolaylıkla dahil olur. HP Indigo 20000, 10 mikrondan 250 mikrona kadar film, kağıt ve alüminyum üzerine baskı yapar. Çevre dostu, su bazlı primer kullanan primer ünitesi ile her türlü malzemeye baskı yapılır. HP Indigo One Shot Colour teknolojisi ısıya duyarlı malzemeler üzerine kusursuz register ayarı ile baskı yapılmasını sağlar.

 

Sizi diğer markalardan farklı kılan unsurlarınız nelerdir?

Bizim iki türlü avantajımız var. Birincisi; bütün rakiplerimiz inkjet teknolojisiyle baskı hizmeti sunmaktalar fakat biz HP’nin elektoink dediğimiz kendi mürekkepimizle baskı işlemini gerçekleştirmekteyiz. Ofset baskı kalitesine en yakın baskı kalitesi çözümünü sunan firma biziz. İkinci olarak ise; rakiplerimizden farkımız olarak ve en büyük avantajımız olan satış aşamasında kullandığımız HP Finans adında finansman şirketinin mevcudiyetidir. Makine satış prosedürlerinin tümünü HP Finans şirketi üzerinden sağlamaktayız.

Şunu belirtmeliyim ki bizim makinelerimizin ikinci el değeri ve piyasası vardır. Fotokopi makinesi de dijital bir makine olduğu için ve bu makinelerle karıştırıldığından dolayı yanlış anlaşılma gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Doğa Etiket ve Ambalaj A.Ş.’nin 5 yıllık olan HP Indigo 6800 makinesini belirli bir değer karşılığında aldık ve bu makinenin kurulumunu başka bir firmaya gerçekleştirdik. HP’nin bakım hizmetinden ve şeklinden dolayı makinenin eskimesi söz konusu değildir. Diğer firmalar ikinci el makineye 2-3 aylık bir garanti süresi tanırken biz Matset olarak 1 yıllık garanti süresi vermekteyiz.

 

Birçok müşteri mürrekep fiyatlarının maliyetinden şikayetçi, bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dijital makineler için uygun olan mürekkep fiyatları her yıl belirli bir seviye düşüş göstermektedir. Mürekkep çeşitleri ithal edildiği için ve sipariş sayısına göre maliyeti belirlendiğinden dolayı kullanım oranı arttıkça daha fazla sipariş talebi olacaktır. Maliyetleri en aza indirgeyerek fiyatları belirleme hedefi içerisinde olup bu durumu müşterilerimize avantaj olarak yansıtma gayreti içerisindeyiz.