“Lidya Grup 2018 Zirvesi”nde bir araya geldi!

Lidya Grup, ülke genelindeki çalışanları ve Türkiye distribütörü olarak temsil ettiği Xerox, Epson ve EFI markalarının üst düzey yetkilileri ile “Lidya Grup 2018 Zirvesi”nde bir araya geldi

Lidya Grup hedef büyüttü, 2018’de başarıya imza atmaya hazır!   

Lidya Grup Başkanı Bekir Öz,

“Her türlü dalgalı denizde de büyümeye devam ederiz”

 

Dijital baskı sektörünün lideri Lidya Grup, ülke genelindeki 100’ün üzerindeki çalışanı ve Türkiye distribütörü olarak temsil ettiği Xerox, Epson ve EFI markalarının üst düzey yetkilileri ile Lidya Grup 2018 Zirvesi’nde bir araya geldi. Antalya – Lara Aska Resort & Spa Hotel’de, 19- 21 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşen zirvede, grup toplantısı ve ardından Gala Yemeği düzenlendi. Gala yemeğinde, 5 yıl, 10 yıl ve 15 yıl çalışanlar ile 2017 yılında farklı kategorilerde başarı gösterenlere teşekkür plaketleri verildi.

Teknolojisiyle baskı sektörünün dünya devleri arasında yer alan Xerox, Epson ve EFI markalarının Türkiye distribütörü olan Lidya Grup’un 2018 Zirve Toplantısı’nda, 17 yıldır devam eden başarı yolculuğunda, bu yıl da hedef büyütülerek çalışmaların devam edeceği açıklandı.

Zirvenin 20 Ocak Cumartesi günü yapılan grup toplantısında, Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rıza Başoğlu, Lidya Grup Kurumsal Satış Direktörü Betül Kayacık, Lidya Grup İstanbul Kurumsal Satış Müdürü Özge Öktem ile Xerox Türkiye Satış Müdürü Özgür Şenol, EFI Türkiye Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri Satış Müdürü Nathalie Hızveren ve Epson Türkiye Pro-Grafik Ürünler Satış Öncesi Uzmanı Hayri Şenol  birer konuşma yaptılar. Zirveye, Lidya Grup Genel Müdür Yardımcısı Aykut Savbol,  Lidya Grup Grafik Sanatlar Satış Direktörü Adem Öz, Lidya Grup Geniş Format Ürünler Satış Müdürü Mehmet Döner, Lidya Grup Mali ve İdari İşler Müdürü Şebnem Kılıç, bölge yöneticilerinin de aralarında bulunduğu üst düzey yöneticiler ve ülke genelinden tüm çalışanlar katıldı.

 

Lidya Grup’un DNA’sı büyüme odaklıdır

 

Lidya Grup’un DNA’sının büyüme odaklı olduğunu ifade eden Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz, şunları söyledi:

“Bizim için şartlar ne olursa olsun; enerjimiz ve moralimiz daima zirvededir, hedeflerimiz büyüktür ve en önemlisi de sermayemiz güçlüdür. Her türlü dalgalı denizde de büyümeye devam ederiz. 2018, Lidya Grup’un tarihine geçecek bir dönüm noktası yılı olacaktır. Hep birlikte, başarılarımıza yenilerini eklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Lidya Grup’un kurulduğu günden itibaren daima büyümeye ve yeni fırsatlara odaklandığını anlatan Bekir Öz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Geriye dönüp baktığımda, ülkemize ve sektörümüze, sizlerle birlikte ne kadar çok şey kattığımızı görmenin haklı gururunu yaşıyorum. En büyük kazanımımız, birlikte başarmak oldu. Basamakları adım adım çıkarak, Lidya Grup’u sektörün lider markalarından birisi konumunda zirveye taşıdık. Lidya Grup’un DNA’sı büyüme odaklıdır. Tüm departmanlarımızın ortak hedefe, aynı ahenk içinde uyum göstermesi, daha nice başarılara imza atacak olmamızın bir kanıtıdır. Bir diğer konu da, hepimizin bildiği üzere zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bölgemizde her an, siyasi, sosyal, ekonomik sıkıntılar oluşabiliyor ve hepimiz bu süreçlerden olumsuz etkilenebiliyoruz. Bu coğrafyanın güllük gülistanlık olmadığının farkındayız ve ülke olarak bir takım zorlukları bu yıl da yaşayabileceğiz. Ancak, bu başarının önünde bir engel değildir. Az önce de ifade ettiğim gibi biz daima büyümeye ve yeni fırsatlara odaklanıyoruz. Temsil ettiğimiz 3 markada, başarımızı sürdüreceğiz. Ekip olarak buna tüm kalbimizle inanıyoruz. Bu yıl da, %20’nin üzerinde bir büyüme gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

 

 

Şirketlerin en önemli gündemi “istikrarlı büyümeyi” sürdürmektir

 

Bugünün ve geleceğin iş yapış modelleri hakkında bilgi veren Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rıza Başoğlu, şunları anlattı:

“Globalleşme, rekabeti artırırken, yönetim etkinliklerini maksimize etmeyi zorunlu kılıyor. Artık, bu süreç tersine dönmeyip, her geçen gün hızını ve temposunu da artıracağına göre, bu yeni durum hepimizin alışkanlıklarını ve anlayışlarını değiştirmesini dikte ediyor. Bizler, eski alışkanlıklarımızı terk etmediğimiz sürece, pazara yön veremeyiz. Bugünün şirketlerinin en büyük problemi, istikrarlı büyüme ve hayatiyetlerini devam ettirme zorunluluğudur. Zira ülkemizde her yıl kurulan, 10 yeni şirketin 6 tanesini faaliyetlerini sonlandırabiliyor. Özetle, istikrarlı büyüme herkesin gündemindedir ve hepimizin gelecek hakkında bir takım yeni fikirler üretme zorunluluğumuz vardır. Örneğin, yapay zeka hepimizin alışkanlıklarını değiştirmesi konusunda bir takım zorlukları beraberinde getirecek olurken, fırsatların olacağını da unutmamamız gerekiyor. Bu romanı iyi okumamız lazımdır. Nitelik gerektirmeyen işleri, artık robotlar yapacaktır ve önümüzdeki dönemde insanoğlu ile bilgisayarların iletişimi daha farklı bir boyut kazanacaktır. Peki bizler, bu durumda neler yapmalıyız. Teknolojiyi iyi okurken, başarı için bir takım anahtarları göz ardı etmemeliyiz. Dün olduğu gibi işleri devam ettirmek, artık geride kalmıştır. Verilen iş kadar çalışmak, yeniliklere açık olmamak, bizleri hiçbir yere götürmeyecektir. Sadece göreve kadar çalışanların, çağımız iş hayatında kesinlikle bir yeri yoktur. Dünyada volüm esaslı bir ekonomi olduğuna göre, artık üretilen ürünler arasında çok büyük farklar da bulunmuyor. Fark, çalışanların o işe katacağı değerlerde ve yeteneklerde oluşacaktır. Geçmişte az koşarak, çok yol alabiliyorduk. Oysa bugününü dünyasında daha çok koşarak kazanabileceğiz. Her fırsatta altını çizdiğim gibi bisikletin pedalını daima çok çevirmemiz gerekiyor. Nitekim, hepimiz alışkanlıklarımız doğrultusunda iş yapma eğilimindeyiz ve zaman zaman yeniliklere kapalı olabiliyoruz. Oysa, çağımızın insan kaynakları yönetiminde, neleri iyi biliyorsun konusundan öte, sahip olduklarını ne kadar hızlı unutup yeni süreçlere adapte olabilirsin kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü şirketlerin yaşaması için istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeleri şarttır; aksi halde ligden düşerler. Bu nedenle de, insan kaynağının başarı için değişmeyen kuralları benimsemesi lazımdır. Başarı için birinci kural, hırslı olmak gerekir ve bu hırs 3.’cü şahıslara zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bir inanç sistematiğinin olması lazımdır. Gerek özel, gerek iş, gerek sosyal hayatta stratejilerin olması önemlidir. Yaşama dair, değerler bütününün olması zaruridir. Diğer önemli bir konu da, enerjidir. Enerji olmadan, hiçbir sonuca ulaşamayız. Bedensel, ruhsal ve manevi enerjiye daima ihtiyacımız vardır. Eğer, tüm ekiple aynı heyecan ve aynı hedeflere birlikte yürürseniz, Lidya Grup gibi herkesin gıpta ile baktığı bir noktada olursunuz” şeklinde konuştu.

 

Müşterilerin ihtiyaçları “analist” bakışıyla tespit ediliyor

 

Müşterilerin ihtiyaçlarının analist bakışıyla tespit edildiğini anlatan Lidya Grup Kurumsal Satış Direktörü Betül Kayacık, şunları kaydetti:

“Başladığımız yönetilebilen baskı hizmetleri projesi, müşteri tarafında tek noktadan hizmet alımını, taleplerin ve ihtiyaçların bu yönde şekillenmesi sağlarken; LPM projesinin hayata geçirilmesinde hız kazanmasına imkan sunmaktadır. Özetle, müşterinin ihtiyaçlarının tespitinde, LPM süreçlerini işleyerek doğru çözümlere ulaşmaktayız. Ortaya çıkan veriler eşliğinde de, entegre çözümümüzü ulaştırıp, projelerimizi hayata geçirmekteyiz. Başarıya giden bu yolda, etkin ve verimli bir takım çalışması sağlamaktayız. Sözlerimi Nazım Hikmet’in şiirinden bir alıntıyla tamamlamayı isterim. “En güzel deniz: henüz gidilmemiş olandır. En güzel çocuk: henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: henüz söylememiş olduğum sözdür… Ve, en iyi proje de henüz yapılmamıştır” dedi.

 

2018 yılında, heyecan, inanç ve ekip ruhuyla devam ediyor

 

Lidya Grup İstanbul Kurumsal Satış Müdürü Özge Öktem, konuşmasında şunları belirtti:   “2017, başarıyla sonuçlandırdığımız projelerle dolu bir yıl oldu. Proje süreçlerinde, satış ile koordineli bir şekilde hareket eden analistten tekniğe, finanstan lojistik/ithalat birimine kadar her birimin özverili ve hassas çalışmalarının payı yadsınamaz. Bu süreçlerde, müşteriyi dinlemek, doğru anlamak ve empati kurmak gerekiyor ve müşteri ihtiyaçlarının tespiti ve ardından çözüm önerisinde bulunma sürecinin de büyük önem arz ettiğini söyleyebiliriz. 2018 yılında, tıpkı 2017’de olduğu gibi heyecanımızla, inancımızla ve ekip ruhuyla devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Xerox, EFI ve Epson üst düzey yöneticileri şunları söyledi:

 

Xerox Türkiye Satış Müdürü Özgür Şenol, konuşmasında şunları kaydetti: “Xerox olarak, Lidya Grup ile birlikte, pazarda başarılı bir şekilde çalışıyoruz. Lidya Grup, Türkiye’deki en büyük 2 iş ortağımızdan birisidir. Xerox olarak geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla oranla gösterdiğimiz büyümemizde, Lidya Grup’un Erdemir ve TUİ’ye yaptığı projelerin büyük katkıları olmuştur. Xerox olarak, her iki projeyi yöneten arkadaşları ve tüm Lidya Grup ekibini kutluyoruz” dedi.

 

EFI Türkiye Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri Satış Müdürü Nathalie Hızveren, şunları anlattı: “Yaklaşık 3 yıldır EFI’de çalışıyorum. 2015 yılında Lidya Grup ile tanışmamın ardından, potansiyelimizin ve yapabileceklerimizin neler olabileceğini hızlı şekilde gördüm. Bu motivasyonla, 2015 yılında pazara hızlı bir giriş yaptık ve geçen 3 yılda birçok başarıya imza attık. Sizlere bakınca, 2018 yılının da güzel bir yıl olacağını görüyorum” dedi.

 

Epson Türkiye Pro-Grafik Ürünler Satış Öncesi Uzmanı Hayri Şenol, yaptığı konuşmada, Lidya Grup ile geçtiğimiz yıl başarılı bir yıl geçirdiklerini ve bu yıl da başarılı bir yıl hedeflediklerini anlatarak, işbirliğinden duydukları memnuniyeti sözlerine ekledi.