kartondeposu.com

b9bc0e49-127e-44fb-a5c0-5875df261175

Karton Deposu Genel Müdürü Cemil Ören: “Hedeflerimiz her zaman müşterilerimize daha iyi bir hizmet vermek.”

Sektörün “Çözüm Ortağı “ Karton Deposu

 

35 yılı aşkın bir süredir kağıt ve karton dünyasının önemli bir çözüm ortağı ve tedarikçisi konumunda olan Karton Deposu Genel Müdürü Cemil Ören ile sektörü ve pandemi sürecini konuştuk.

 

Ne zamandır bu sektörün içerisindesiniz? Mesleğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Firma olarak 25 yıldır matbaa ve ambalaj sektöründe kullanılan kağıt karton ürünlerinin ithalatını yapıyor ve Hadımköy/İstanbul'da bulunan fabrikamızda müşterilerimizin talepleri doğrultusunda dilimleme, ebatlama ve tabakalama işlemilerini gerçekleştirip geniş dağıtım ağımız ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 

Firmanız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Karton Deposu yıllardır bu işi yapıyor. Öncelikli olarak kağıdı ve kartonu çok iyi tanıyoruz. Sürekli geziyor ve araştırıyoruz avantajlı ürünleri buluyoruz ve müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Tecrübemiz sayesinde kalitemizden ödün vermiyoruz. Firmamız Türkiye'nin en büyük kağıt ve karton ithalatçıları arasındadır.

 

Sektöre sunduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Karton Deposu olarak müşteri portföyümüze geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız. Krome karton, Amerikan Bristol, Kraft, 1.hamur, ithal mukavva, sülfit vb. ürünlerin satışı bünyemizde gerçekleşmektedir.

 

Satışını yaptığınız ürünlerde kullanılan teknoloji ve ayrıcalıklarınızdan bahseder misiniz?

İthalatını yaptığımız ürünlerin ebatlama ve dilimleme işlemi kendi fabrikamızda gerçekleşmektedir. Günlük 150 ton karton ebatlama ve 50 ton üzeri dilimleme kapasitemiz mevcuttur.

 

2020 yılının firmanız bünyesindeki olumlu/olumsuz etkileri neler oldu?

2020 yılının firmamız açışından hedeflediğimiz çizginin üzerinde bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Pandemi sürecinde ambalaj sektörü diğer sektörlere göre daha hareketli bir yıl geçirdi. 2020 yılında özellikle satış ve pazarlama konusunda ciddi bir yatırım yaptığımızı söyleyebilirim. Teknolojik yatırımlarımız bir hayli fazla.

 

2021-2022 yılları için hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda önümüzdeki süreçte yeni projeleriniz veya ürünleriniz olacak mı?

Hedeflerimiz her zaman müşterilerimize daha iyi bir hizmet vermek adına çözüm üretmek, logomuzun altında da yazdığı gibi “çözüm ortağınız “ ilkesi gereğince ürün tedariğinde olduğu kadar müşterilerimize avantajlı ürünler rekabetçi fiyatlar sunmak. Karton Deposuna Türkiye şartlarında gerçekten büyük bir yatırım yaptık. Karton Deposunun veri tabanı bünyesinde aynı anda 3 farklı web sitesini barındırıp koordine ediyoruz. Bristoldünyası ve kartondünyası sitelerimiz şu an test süreçlerinden geçiyor. Bu sebepten ağırlığımızı karton deposuna verdik. 2021 yılı içerisinde en büyük projemiz bizim tasarımlarımızda, etiketlerimizde son zamanlarda müşterilerimizin görmüş olduğu mavi renkli ahtapotumuz önümüzdeki dönemde yapay zeka sistemi ile web sitelerimizde ve WhatsApp üzerinden 7/24 online hizmet verecek. Sipariş alacak, fiyat verecek, stok istenildiğinde stok bilgisi gönderecek. Müşteri gramaj ve ebat yazarak belirttiği miktarda fiyat alabilecek. Sipariş oluşturabilecek. Yapay zeka ve robotik kodlamanın bir arada kullanıldığı satış sistemi olacak. Tüm altyapısı tamamlandı sayılır, önümüzdeki ay demo yapmayı düşünüyoruz. Tek eksiğimiz ahtapotumuza daha isim bulamadık.

 

Dijital çağı yaşıyoruz bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?  

Günümüzde artık birçok alanda olduğu gibi dijitalin önemi her geçen gün artıyor. İnsanlar bilgiye ve satın alma gücüne anlık ulaşmak istiyorlar. Biz bu konuda 3 yıldır bir altyapı çalışması yaparak bu günlere geldik ve dijitali önemsiyoruz. Şunu açıkça söyleyebilirim, 2020 yılı sonunda biz kendi bünyemize baktığımızda dijital ekip ve altyapı yatırımlarımız mevcut makine yatırımlarını neredeyse yakalamış durumda olduğumuzu net olarak gördük. Ciddi bir ekip kurduk. Dijital çağı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da takip ediyor ve firmamıza uyarlıyoruz.

 

Sektörel anlamda firmanızın konumunu değerlendirir misiniz?

Firmamızla, gerek yapı ve tarzı olarak son dönemlerde müşterilerimize gerçek anlamda çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyoruz. Sektörel tecrübemiz sayesinde oluşabilecek kağıt karton arzlarını önceden tedarik ederek müşterilere avantajlar sağlayabiliyoruz. En önemlisi bizim ile çalışmaya başlayan müşterilerimiz zaman içerisinde değişimi yakalayabiliyorlar. Biz de sektördeki yerimizi ve konumuzu belirlerken sahada tüm analizleri yapıyoruz.

 

Cemil Bey, Koronavirüs salgını ile değişen piyasa trendini nasıl yorumlarsınız?

İster istemez tüm sektörler etkilendi, dönem dönem bizlerde esnek çalışma sistemine geçtik, kimi zaman uzaktan çalışma imkanımız oldu. Sektörel anlamda baktığımızda salgın süreci bir çok ürün ve hizmet paket servise dönüştü buda ambalaj sektöründe olumlu bir hava oluşturdu.