Heidelberg Türkiye kadrosunu güçlendiriyor…

Turaç Taylan Heidelberg Türkiye ofisi Gallus Türkiye Satış Müdürü : “Heidelberg Türkiye’de en önemli hedefim, sürdürülebilir iş ortaklığını geliştirmek. Uzman satış ve teknik destek ekibimizle birlikte müşterinin ihtiyacı tespit etmek, doğru ürün satışı yapmak ve ticaretimizin sorunsuz devam etmesini sağlamak prensibi ile çalışmayı sürdüreceğiz.”

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Sektörle ilk tanışmamız 2000 yılında XEROX TURKEY   firması Grafik sanatlar da  başlayıp 2013 yılına kadar kurum içerisinde çeşitli görevlerde bulundum bu zaman içerisinde grafik sanatlar satış bölge müdürlüğü Türkiye nin farklı bölgelerinde  bayi müdürlüğü yaptıktan sonra 2013 yılında ayrıldım ve devamın da Matset Hp İndigo Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetleri temsilcisinde  satış müdürü olarak göreve başladım yaklaşık 5 yıllık görev yaptığım Matset te tabaka dijital, bobin dijital, Etiket makinelerinde çok geniş tecrübeye sahip oldum. Matset te bir çok temsilcinin olması sektördeki tecrübelerime genişletmemi sağlamış oldu. 22 Ekim 2018 tarihinde ise Heidelberg Türkiye ofisi Gallus Türkiye satış müdürü olarak göreve başladım. Hızlıca şirketi ürünleri tanıyıp en kısa zamanda da sahaya çıkmayı planlıyorum.

 

Heidelberg’in yeniliniklerinden bahseder misiniz?

Haidelberg 2017 sonu 2018 yılı başında Dijital dönüşüm içerisinde bu dönüşüm makineler ile beraber bir vizyon yani bütün süreçlerin bütün iş yapış şekillerinin farklılaştığı bir modele geçiş yapıyor şöyle ki  artık Heidelberg bünyesindeki satış yapan arkadaşlarımızın bunlar sarf malzeme olsun makine olsun müşterinin karşısına gittiği zaman Heidelberg in bütün ürün satış grubundan sorumlu olacaklar şöyle ki artık Heidelberg bünyesinde satış bölümünde çalışan her bir elamanı satış temsilcisi olarak görev yapacak. Bu çalışanlarımız müşterinin isteklerini takip edecek müşterilerimizin isteklerini kurum içindeki birimlerle bildirip köprü görevi yapacaklar dalayışı ile bu yeni iş modelinden dolayı    ben Türkiye Gallus Türkiye ürün ve satış müdürüyüm ama bu iş modeline göre tabakadan da sorumluyum malzemelerden de sorumluyum müşterinin istediği ne varsa onu ilgili bölümlere de iletme köprü olma görevini de yerine getirmiş oluyorum. Yakın tarihte Almanya Heidelberg   fabrikasın da bir hafta tabak makinelerin eğitimini aldım hem makinede hem yazılım çözümleri hem iş akış çözümleri geniş bir eğitim almış durumdayım dolasıyla Heıdelberg in satmış olduğu ve ya üretmiş olduğu bütün makine grubuna tabaka anlamın da eğitimleri mi almış ve saha ya çıkıp müşterilerimize bu konuda bilgi aktarma çözüm sağlaya bilir duruma gelmiş bulunmaktayım.

Heidelberg’in müşterilerine sağladığı hizmetlerden bahseder misiniz?

Diğer ülkelerin yabancı firmaların Türkiye ye çekimser baktığı bir dönemde Heidelberg in Türkiye ye pazarına bakış açısında her hangi bir değişiklik yok tam tersi yoğun bir şekilde desteği devam ediyor bunu da gittiğimiz eğitimlerde görüyoruz yatırım yapmaktan vazgeçmiyorlar. Geçen sene Labelexpo fuarında ne kadarda Hp indigo görevlisi olarak katılsak ta  Gallus un üretmiş olduğu hibrit makinesini Gallus  Labelfire  çözünürlüğü yüksek ofset baskısına yakın kaliteli baskı yapan su bazlı  İnkjet kafalar baskı yapan makinenin üzerinde kesicisi dilimlemecisi  ayıklamacısı yaldız serigrafi ünitelerinin olması itibari ile diğer dijital baskı makinelerinden farkı olarak bobin olarak giren işi müşteriye hazır bir şekilde teslim edecek kapasitedeki makineyi  inceleme fırsatım bulmuştum. Fuardaki diğer makineleri de yakından inceleyip görme imkanım olmuştu. Dolayısı ile makine yatırım yaparken bir milyon, ikimilyon, üçmilyon, beşyüzbin Euro gibi maliyetlere takılmadan makinenin toplam sahip olma maliyeti ve yatırımın geri dönüş oranlarına bakarak karar vermek gerekiyor burdan yola çıkarak baktığınız zaman planınızı yapacaksınız üç yıllık beş yıllık yedi yıllık dönemlerde bu yapacak makine yatırımının size sağladığı avantajları değerlendirerek toplamda size ne kadar zaman da geri dönüşüm sağladığını görmek lazım yatırım yaparken bunlara dikkat etmekte fayda var düşüncesindeyim.

 Gallus ürünlerinden modellerine göre bahsedecek olursak ;

Gallus Smartfire –   Smartfire ile Gallus, dijital dar web etiket baskısı için bir başlangıç ​​modeli  dijital etiket baskısı basit ve ekonomik .Memjet teknolojisi, 1600×1600 dpi kalitesinde etiket üreten ve aynı zamanda yatırım maliyetlerini düşük seviyede tutan bir inkjet baskı makinesi Gallus Smartfire, su bazlı mürekkep ve kanıtlanmış Memjet baskı kafaları ile baskı yapıyor. Bu da bu etiketlerin çevre dostu olması ve minimum ekolojik ayak izi bırakması anlamına geliyor. Smartfire iki faz elektrikle (şehir şebekesi) çalışan ve egzoz ekipmanına ihtiyaç duymayan son derece kompakt ve VOC (Uçucu Organik Bileşikler) yaymayan bir makine. Böylece her türlü çalışma ortamında mükemmel baskı yapabiliyor. Smarfire ile dijital olarak profesyonel 4 renk (CMYK) inkjet baskılı etiketler basmak; mürekkep kartuşlarını ve baskı kafasını değiştirmek çok kolay. Smartfire tek geçişte üretilen ve gönderilmeye hazır, kalıplı kesimi yapılmış etiketleri sunuyor, tıpkı Gallus müşterilerinin diğer baskı makinelerinden bildiği gibi. Bu amaçla, etiketlerin lamine edildiği ve kesildiği bir sonlandırma ünitesine sahip. Bu, entegre kesim bir kesim ploterı ile tek tek veya semi rotary bir yaprak bıçakla hızlı ve uygun maliyetle yapılabiliyor. Kesim sonrası ayırıcı ve sarım ünitesi ile iş sonlandırılıyor. Smartfire’da kanıtlanmış Memjet baskı kalitesi ile Gallus teknolojisi ve birikimi birleştirilmiş. Smartfire, dijital etiket basımına başlamak için ideal giriş seviyesi bir makine.

Gallus-Labelmaster2_MG_5502Gallus Labelmaster Advanced – 

Yeni Gallus Labelmaster Advanced, özel bir platform tasarımıyla gereksinimlere göre yapılandırılabilir özellikte. Gallus Labelmaster Advanced, otomatik enine ve boyuna register kontrolü ile ve kullanım kolaylılığının daha da artığı vurgulanarak sunuluyor. Birkaç basit adımla flekso baskı ünitesinden serigrafi ünitesine geçiş süreci kolayca yapılabiliyor. Baskı üniteleri bir kayar taşıyıcı ile değiştiriliyor ve sabitleniyor. Bir serigrafi baskı ünitesi ve sekiz flekso baskı ünitesi ile donatılmış  Labelmaster Advanced, her iş değişikliğinden sonra manuel ayar yapmadan yüksek bir son hız ve register doğruluğu ile işleri sonlandırıyor.

Gallus-Labelfire2_MG_5512Gallus Labelfire 340

Dijital etiket baskısı, şimdi genişletilmiş dijital ve serigrafi baskı yapıyor. Bu hibrit baskı makinesi tam entegre serigrafi baskı ünitesi ile donatılmış. Şeffaf baskı altı malzemeleri üzerine dijital olarak profesyonel opak beyaz baskı yapabiliyor. Inline mat, parlak ve dokunsal lak uygulamalarını çeşitli kalınlıklarda uygulayabiliyor. Yeni olarak, metalik folyolar kullanarak, kabartma efektini daha önce herhangi bir dijital baskı makinesinde mümkün olmayan metalik görünümlerde gerçekleştirilebilmesi. Baskı dosyasından bitmiş etikete tek geçişte prensibine uygun olarak Gallus Labelfire, dünyanın hemen hemen tüm baskı ve inline sonlandırma işlemlerinin yapılabildiği tek dijital baskı makinesi olduğunu kanıtlıyor. Bu, Labelfire’ın Gallus ürün portföyünden herhangi bir geleneksel etiket baskı makinesi kadar güvenilir ve esnek bir şekilde kullanılabileceği anlamına geliyor.

GallusRCS430-3_MG_5496Gallus RCS 430  

On yılı aşkın bir süredir, Gallus RCS makine sistemi, dar web etiket baskısında baskı kalitesi, verimlilik ve esneklik açısından referans noktası oluşturuyor. Gallus RCS 430’un başarısı, modüler tasarımı, üstün işlem esnekliği ve yüksek düzeyde otomasyonun benzersiz kombinasyonuna dayanıyor. Maksimum, uçtan uca otomasyon sayesinde, Gallus RCS’nin son derece kısa iş değiştirme süreleri ve minimum kağıt firesi, optimum operasyonel maliyet ve verimlilik sağlıyor.

Gallus, flekso baskı ünitesinden flekso baskı ünitesine hızlı iş değişimlerini uçan baskı işlemini kullanarak en yüksek hızda göstererek bu esnekliği etkileyici bir şekilde gösteriyor.RCS 430’da soğuk yaldız, 4 ofset ünitesi, rotary kesim ünitesi ile etiket baskıları yapabiliyor

Gallus-ECS340-1_MG_5519Gallus ECS 340  

Gallus ECS 340, kısa web yolu ile en çok satan etiket baskı makinesi. Dünya çapında yaklaşık 500 makine, etiket baskı sektöründeki Gallus müşterilerine günlük destek sağlamakta ve bu sayede üretkenliği artırmakta ve maliyetleri azaltmakta. Mükemmel web beslemesi ve çok kısa web yolu, Gallus ECS 340’ın mükemmel register performansının sağlanmasında belirleyici. Gallus Group, İsviçre ve Almanya’daki üretim tesisleriyle, etiket üreticileri için tasarlanmış geleneksel ve dijital dar web, bobin beslemeli baskının geliştirilmesi, üretimi ve satışı konusunda lider.

 

2018 yılı nasıl geçiyor? 2019 yılından yatırımlardan bahseder misiniz ?

Evet dünya genelinde adını ne koyarsanız koyun sıkıntılı bir süreç var ve bunu bizde ülkemizde yaşıyoruz fakat şunu da gözlemliyoruz müşterilerimizin yatırım yapmakta herhangi bir sıkıntısı yok sıkıntı şu yatırım yapmak için herhangi bir Lizing firmasından lizing kullanamıyorlar neden kullanamıyorlar kaynak olmamsından dolayı lizing firmalarının yüksek faiz uygulamasından işte tam burada Heidelberg devreye giriyor yatırımcısına finasman kaynağı oluşturup Hermes kredisi kapsamın da Almanyadaki bir banka üzerinden Heidelbergin garantörlüğünde Türkiyedeki ortak çalışabileceğimiz  lizing firmaları üzerinden kaynak oluşturuluyor dolayısıyla Almanyada bir Alman üretici hangi oranlarla kredi kullanabiliyorsa çok benzer oranlarla Türkiye de kredi kullanma şansı sağlayacağız şuan hazırda görüştüğümüz Lizing firmaları da var bunun anlaşması yapıldıktan sonrada hazırda bulununan projelerimize hayata geçirmiş olacağız. Kaynak bulmakta Heidelberg in müşterilerine sağladığı güze bir hizmet diye düşünüyorum. 2019 yılı ile de şu düşüncemiz var kesinlikle 2018 yılından daha iyi bir ortam daha haraketli ekonominin düzelmiş olacağını düşünüyoruz bekleyip göreceğiz ama karamsar değiliz

Heidelbergi  Türkiye’deki fuarlarda görecek miyiz ?

Heidelberg olarak Türkiye furların da yokuz çünkü ihtiyaç duyulmamış nedeni ise  sene içerisinde çok sayıda etkinlikler oluyor bu hem Alamanya fabrikada hemde İsviçre Gallus fabrikasın da  bu açık ta kapatılıyor fakat son Avrasya Ambalaj fuarını Genel müdürümüz Serkut beyle le birlikte ziyaret edip gezdik ve bu fuarda sarf malzemeleri ile müşterilerimizle olmak ta bize fayda olacağı görüşünü bildirdik.

 

Son olarak eklemek istediğiniz?

Alıştıkça şirketin bünyesinde ürünleri ve gelişmeleri tanıdıkça çok daha farklı çözümlerle pazarda olacağımıza inanıyorum Haidelberg Türkiye ofisi  Türkiye nin gelecek vizyonu ile  ile beraber çok hızlı bir ivme kazanarak ilerleyeceğiniz düşünüyorum umarım sektör için iyi olur. Matbaa dijital dergisine destekleri için teşekkür eder, yayın hayatında başarılar dilerim.

 

Turaç Taylan kimdir?

Yakın zamanda   Heidelberg Türkiye Gallus Ürün ve Satış Müdürü olarak göreve başlayan  Turanç Taylan 1992-1998 İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirip mezun oldu.

1996 Mart 2000 NCH şirketin de satış görevlisi,

2000 Ocak tarihinde Xerox Türkiye’de Key Accounts manager olarak başlayan ve devamında 2013 nisan ayına kadar geçen dönemde sırasıyla

Grafik Sanatlar Bölge Satış Müdürü ,iGen İş Geliştirme ve Ürün Müdürü , Ege ve Akdeniz Bölge Müdürü ve son olarak Grafik İletişim İş Birimi Satış Müdürlüğü yaptı. 2013 Mayıs ayı itibariyle Satış Direktörü olarak HP Indigo Türkiye ve Türki cumhuriyetler temsilcisi Matset ‘,te görev aldı. 2018 Ekim ayında Heidelberg ailesine katıldı.

Heidelberg te en önemli hedefim, 15 yılı aşkın deneyimimle sürdürülebilir iş ortaklığını geliştirmek. Uzman satış ve teknik destek ekibimizle birlikte müşterinin ihtiyacı tespit etmek, doğru ürün satışı yapmak ve ticaretimizin sorunsuz devam etmesini sağlamaktır. Heidelberg ailesinde olmaktan mutluluk duyuyorum..