Barem Ambalaj, Koenig & Bauer ile mutlu

Barem Ambalaj, Koenig & Bauer ile Mutlu

Merkezi Tire’de (İzmir) bulunan Barem Ambalaj’ın sahibi Recep TAŞYANAR, yeni Rapida 164 baskı makinesinde işlerin nasıl ilerlediğini kontrol etmek amacıyla Koenig & Bauer’i Nisan ayında ziyaret etti. Altı renkli, üç kat uzatılmış çıkış özellikli çift lak üniteli makinenin Mayıs ayında Gaziantep’e teslim edilmesi planlandı.

Gaziantep’te kurulacak yeni üretim tesisine, daha önce alınan, düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışan, inline lak özellikli ve 630 mm yükseltilmiş temelli, beş renkli Rapida 142 dahil edilecek. Yeni makinenin işletmeye alınmasının ardından, yeni üretim tesisinin resmi açılışının Kasım ayında yapılması planlandı.

 

Yüksek hız paketi ile yapılandırılan Rapida 164, saatte 15 bin tabakaya kadar ulaşan hızda, maksimum 1205 x 1640 mm boyuta kadar baskı yapabiliyor. Ayrıca, hibrid UV-konvansiyonel operasyon için aksesuarları bulunan makine, Gaziantep’teki kardeş makinesi gibi 630 mm yükseltilmiş temel üzerinde duracak. Pozasız giriş DriveTronic SIS, FAPC tam otomatik kalıp değiştirici, CleanTronic Multi yıkama sistemleri ve çıkış bölümündeki indirilebilir non-stop çıkış tertibatı otomasyon özelliklerinden sadece bazıları. Diğer yenilikler ise: kurutma işlemi için enerji sarfiyatını önemli miktarda azaltan VariDryBlue IR/sıcak hava/UV kurutucular, kötü kokuların ve diğer emisyonların matbaadan dışarıya atılmasını sağlayan Emission Extraction System (EES) ve basılabilir ebadı optimum şekilde kullanılmasına imkân sağlayan yüksekliği azaltılmış renk kontrol stripleri. Inline mürekkep yoğunluğu kontrolü QualiTronic ColorControl ile sağlanıyor. Rapida 164’de baskı öncesinde bir LogoTronic CIPLinkX arayüz bulunuyor ve böylece CIP3 PPF verilerinin makinenin ön ayar değerlerine dönüştürülmesine imkân sağlanıyor.

 

Rapida 164’ün Haziran ayı içinde kurulumunun ardından, Tire’deki şirketin kapasitesinin arttırılması ve modernizasyonu gündemde. Burada da, mevcut altı renkli Rapida 142 lak üniteli baskı makinesinin yanına yeni bir geniş format Rapida kurulumu yapılacak. Barem Ambalaj’ın Karaman’daki üretim lokasyonunda da bir başka imalatçıya ait bir geniş format baskı değiştirilmesi konusunda görüşmeler yapılıyor. Sonuç olarak TAŞYANAR ve ekibi Koenig & Bauer’in tabaka ofset baskı makinelerinden çok memnun. TAŞYANAR için Koenig & Bauer adı, ambalaj baskısı için en yeni ve en gelişmiş teknolojileri temsil ediyor. Bunun yanı sıra, Koenig & Bauer’in yerel satış ortağı Dereli Graphic’in ekibi tarafından sunulan hizmet ve verilen servis ve danışmanlıktan çok memnunlar.

Günümüzde, iş hacmi, basılan tabaka sayısı ve çalışanların sayısı bakımından Türk ambalaj baskısının en büyük firması olan ve 1999 yılında kurulan Barem Ambalaj’ın üç lokasyonunda şu anda toplam 670 kişi çalışıyor.