Asya ve Avrupa 2018 sonu FESPA Eurasia’da!

Asya ve Avrupa 2018 sonu FESPA Eurasia’da buluşuyor

Sektörün en önemli temsilcilerini bir kere daha İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan Fespa Eurasia için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.

6-9 Aralık 2018 tarihlerinde  İstanbul Fuar Merkezi’nde 9-10-11 nolu salonlarda düzenlenecek olan FESPA Eurasia Fuarı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Sektörün dünyadaki en büyük temsilcilerini Aralık ayında İstanbul’da buluşturacak olan FESPA, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuara doğru ve nitelikli ziyaretçi kitlesini çekmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.   FESPA Avrasya Bölge Satış Müdürü Betül Binici, 2018 yılı sonu yapılacak Fespa fuarıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

 

Bu yılki FESPA Eurasia Fuarı hakkında bilgi verir misiniz?

FESPA Eurasia bu yıl ‘Yükselişe Geçin’ temasıyla 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yıl fuar yeri olarak İstanbul Fuar Merkezi’nde 9-10-11 nolu salonlarda olacağız. Geniş format dijital baskı, tekstil baskı ve endüstriyel reklam alanlarına yönelik düzenlediğimiz fuarda bu yıl serigrafi baskının varlığını da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Amacımız, baskıya yönelik tüm çözümleri tek çatı altında toplamak ve baskıya dair son uygulamaları bütün yönleriyle ziyaretçilerimizle paylaşmak.

Bu yıl FESPA Eurasia’da bizleri neler bekliyor?

Bildiğiniz gibi, FESPA Eurasia Fuarı hem hitap ettiği kesim olarak hem de fiziksel özellikleri bakımından butik fuar olarak nitelendirebileceğimiz, oldukça özgün bir fuar. Ürün ve firma çeşitliliğine ağırlık verirken aynı zamanda uygulama ve eğitim konusuna da eğilen bir fuar. Biz her sene zamanın ruhuyla hareket ediyor, fuarda ne tür yenilikler ve ne tür etkinlikler sunabileceğimizi katılımcı firmalarımızla ve ziyaretçilerimizle birlikte değerlendiriyoruz. Yaptığımız anketlerle popüler bulunan etkinliklerimizi devam ettiriyor veya firmaların fikirlerini alarak etkinliklerde birtakım güncellemeler veya eklemeler yapma yoluna gidiyoruz.

Fuarımızda yer alan Araç Kaplama Yarışması (World Wrap Masters) oldukça popüler ve fuara eğlence katan bir etkinlik. Aynı zamanda dünyadaki diğer FESPA fuarlarında da gerçekleştirilen, FESPA ile özdeşleşmiş bir yarışma olduğu için bu yıl da fuarımızda olacak. ARED’in ustalıkla yürüttüğü bir alan olan Endüstriyel Reklam Uygulama Alanı da sanatsal ve nostaljik güncellemelerle fuarımızdaki yerini alacak.

Bu yıl tekstil alanında birtakım yenilikler yapma arzusundayız. Bu yıl Berlin’de düzenlenen FESPA Global Print Expo’da oldukça ilgi çeken Print-Make-Wear alanını İstanbul’da da kurmayı ve ziyaretçilerimize giyim tekstiline yönelik baskının, tasarımdan üretime kadar aşamalarını canlı canlı izleme fırsatını vermek istiyoruz. Fuarda üretilen giyim malzemelerini ise ufak bir defile yaparak sergilemeyi ve bu yolla baskının moda endüstrisi ile olan ilişkisine vurgu yapmayı planlıyoruz.

Bunun dışında yine Berlin fuarındaki gibi, içmekan baskının dekorasyonda ve günlük hayatımızda ne denli kullanılabileceğini gösterecek olan Printeriors alanını kurarak, ziyaretçilerimizin satın aldıkları makinelerle hayal güçlerini birleştirip kendilerine uygun yeni iş alanları yaratabilmeleri için ilham vermeyi amaçlıyoruz.

FESPA Eurasia Fuarı’nın sektöre vermek istediği katkılar nelerdir?

FESPA Eurasia olarak hedefimiz fuarda sadece son teknoloji baskı makinelerini ve baskı malzemelerini sergilemek değil, bu ekipmanlarla neler üretilebileceği konusunda ziyaretçilerimize ilham vermek ve baskı kapasitemizi ve baskılı ürünleri artırarak sektörü geliştirmek. Ziyaretçilerimizin hayal güçlerini doğru ekipmanla birleştirerek yaratıcı çözümler üretmesini ve bu yolla baskının yükselişe geçmesini hedefliyoruz. Daha iyi ve daha kaliteli baskı yapılabilmesi için gereken teknik şartları sağlayan kişiler kadar, bu araçları yaratıcılığını yansıtmak için kullanan ve böylece baskının gelişmesine katkı sağlayan desinatörler, grafik tasarımcılar, içmimarlar, trend kurucular, moda tasarımcıları gibi uygulayıcı kesimleri de fuara dahil etmek bizim için çok önemli. Onların fikirleri, trend öngörüleri ve sanatsal bakış açısı sektörümüze çok büyük değer katıyor; bu yüzden onları sürecin içinde tutmayı ve onlarla dirsek teması halinde olmayı çok anlamlı buluyoruz.

Fuar olarak hedefimiz hepimizin içinde bulunduğu bu kıymetli sektörü geliştirmek. Sektörün iş hacminin büyümesi için sektörü temsil eden firmaların büyümesi, hizmet çeşitliliğinin ve kalitesinin artırması, standartlarının yükselmesi gerekir. Aynı zamanda bu firmaların kendini geliştirebilmesi için de firmalardan daha iyi hizmet ve ürünleri talep edebilecek, daha iyiyi hedefleyen, bilinçli, yaratıcı, yenilikleri takip ederek üretmeyi ve kendini aşmayı seven bir müşteri kitlesinin olması gerekir. Biz bunun farkındayız ve ziyaretçilerimizin daha çok bilinçlenmesi ve farkındalık sahibi olması için gerekli ortamı sağlamaya çalışıyoruz. Sadece fuarda değil, yıl boyunca ziyaretçilerimizle iletişim halindeyiz. Gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında aradıkları çözümlerle ilgili veya herhangi bir konuda bilgi birikimimizden yararlanmak için bize ulaşabiliyor, tabiri caizse FESPA’yı sektörün bilirkişisi olarak görüyorlar. Bu başvurular aslında sadece ürün sergileyen bir fuar olmadığımızı, aynı zamanda sektörün gelişmesine katkı sağlayan bir organizasyon olduğumuzun artık iyice anlaşıldığını gösteriyor.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ekipman satın almak, işinizle ilgili daha çok bilgi sahibi olabilmek, kendinizi geliştirmek, hayal gücünüzü canlandırmak, meslektaşlarınızla bir araya gelerek son trendleri yakalamak ve keyifli bir fuar deneyimi yaşamak için sektörümüzü oluşturan tüm iş kollarını bu güzel fuarımıza davet ediyoruz. ‘FESPA Eurasia ile Yükselişe Geçin’ diyoruz ve herkesi 6-9 Aralık’ta İFM’ye bekliyoruz!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir