Asya Bayrak Firma Sahibi Ahmet Çilkaya;

Asya Bayrak Firma Sahibi Ahmet Çilkaya: “Yurt dışı pazarında daha çok söz sahibi olmak istiyoruz.”

Sektörde sayılı firmaların arasında yerini alan Asya Bayrak, yatırımlarını devam ederken yurt dışı etkinliğini her geçen gün arttırıyor. Asya Bayrak Firma Sahibi Ahmet Çilkaya ile birlikte sohbet gerçekleştirdik.

Sektörün durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Altyapısı ve donanımı olmayan, dünya çapındaki firmaları sektörel açıdan bakıp analiz edemeyen ve dinamik yapıya ayak uydurmayan firmaların ayakta durması çok zor. 2018 yılında başlayan bu kriz dönemini en iyi şekilde atlattığımızı düşünüyorum. A planımızın yanında her zaman B planımızı bulundurduk. A planında işler çok iyi gidebilir, her şey tam anlamıyla bekleneni verebilir fakat tam tersi durumlarda hazırda B planınızın olması sıkıntılı süreçten çıkmanıza yardımcı olur. Bizim de tam olarak yaptığımız buydu. Bu kriz döneminde belirlediğimiz stratejik hareketler ile nokta işler yapıp iyi geri dönüşler sağlamaya çalıştık.

Kendinize belirlediğiniz hedef nedir?
Asya bayrak kuruluşundan günümüze kadar titiz çalışması, çalıştığı firmalar ve müşterileri nezdinde sağladığı yüksek güven ile hedeflerini tutturma azim ve kararlılığı içerisindedir. Hedefimiz, büyüyen ve gelişen üretimimiz ile müşterilerimizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına çözümler üretebilmek ve sektöründe tercih edilen marka olmaktır. Müşterilerimiz ve çalışanlarımızla, güvenilir ilişkilerin kurulduğu, onların beklentilerinin karşılandığı bir ortam oluşturmaktır. Asya Bayrak sektörü ile ilgili pek çok firmanın takdirini
kazanmıştır. Büyük ve ciddi yatırımlar yaparak piyasadaki farkımızı ortaya koyma gayreti içerisindeyiz. Teknolojimizi yenileyerek ve yurt dışındaki gelişmeleri takip ederek her geçen gün kendimize “neler katabiliriz?” bu düşünce içerisinde olmaktayız. 2019 yılında da yatırımlarımıza büyük bir hızla devam edeceğiz. Yurt dışında daha etkin bir rol oynamak için çalışmalarımızı bu alanda arttırmaktayız. İşimiz kesinlikle bu çizgide devam eder değil, her geçen gün üstüne koyarak ilerlemektir. Yurt dışı pazarında daha çok söz sahibi olmak istiyoruz.

Ürün portföyünüzü nasıl oluşturmaktasınız?
Asya Bayrak, bilgi ve ürün yelpazemizi sürekli geliştirerek müşterilerimizin beklentilerinin ötesinde hizmet vermek, tüm faaliyetlerimizi takım çalışması ve iş birliği anlayışı ile kısa sürede kaliteli ürünler gerçekleştirmektir. Asya Bayrak ürün çeşitleri olarak Türk bayrağı, ülke bayrakları, makam bayrağı, masa bayrağı, gönder bayrağı, olta bayrak, yelken bayrak, damla bayrak, süsleme ve dizi bayraklar, elde salama bayraklar, takdim flaması, ata ve lider posterleri, roll up, kırlangıç flamalar, dörtgen flamalar, beşgen flamalar, büyük ata ve lider posterleri, tanıtım afişleri, bayrak direkleri, dijital baskı, emprime baskı, transfer baskı ve daha birçok ürün yelpazesiyle hizmet vermekteyiz.

Fuarlara olan bakış açınız nedir?
2 yıldır Promosyon Show İstanbul fuarına katılım gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz eğer bu yıl anlaşma sağlayabilirsek ve şartlar oluşursa İstanbul Sign fuarına katılmaktır. Bu tür organizasyonlara katılıp tecrübe sahibi olarak gözlem yapmak istiyoruz. Dünyadaki yenilikleri ve sektörün hangi yöne eğilim gösterdiğini daha yakından takip etme gayreti içerisindeyiz. Bu sebeple yurt dışı ilişkilerimizi daha da güçlendirmek adına dış ticaret departmanına yönelik girişimler halindeyiz. Böylelikle yurt dışına endeksli daha farklı işlere imza atarak farkımızı ortaya koymayı hedeflemekteyiz.

Rakiplerinizden sizi ayıran en önemli farkın ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Bizim farkımız bu firmaların eksiklerini görerek kendimizi sürekli yeniliyor olmamızdır. Üretici firmaların en büyük eksiği sektördeki eksikleri görmemeleridir. Biz, Türkiye’nin tüm illerini gezerek, üreticileri ziyaret ediyor, onlarla iletişim kuruyor ve eksikliklerini tespit ediyoruz. Sürekli yurt içi ve yurt dışı fuar ziyaretlerinde bulunarak yeni teknolojileri ve gelişmeleri takip ediyoruz. Sektörle iletişim halinde kalıyoruz ve eğitimlere katılım gerçekleştiriyoruz. Böylelikle her geçen gün kendimizi geliştirmek adına çaba sarf ediyoruz. Sektörümüzün bize verdiği en önemli mesaj ise hizmet olduğunu görüyoruz. Ürünlerinizin kalitesi ne olursa olsun, doğru bir hizmet vermediğiniz takdirde büyüyemezsiniz. Müşterinin sorununu çözmek, ihtiyacı olduğu anda yanında olmak, doğru ve şeffaf bir fiyat politikası ve iyi bir ekip çalışması gibi unsurlar ile farkımızı ortaya koyuyoruz. Öte yandan müşterinin işini yetiştirememek gibi bir lüksümüz asla olamaz. İmalat 7/24 devam eder ve ürünü müşteriye teslim ederiz. Eğer kargoda sıkıntı yaşarsak, kendimiz ürün teslimatı yaparız; yeter ki müşteriye çözüm üretelim. Bir iş için söz verdiysek, elimizden geleni yapar ve müşteriyi mağdur etmeyiz. Tüm bunlar bizim bugüne gelmemizi sağladı. Biz sadece tavsiye ile büyümüş bir firmayız. Verdiğimiz tüm emekler bize referans olarak geri döndü.