Aras Makina ‘’Yatırımlara Devam Edeceğiz”

 

 

Aras Makina  Genel Müdürü Hamdi Kaymak ile sektörü, 2017 yılını değerlendirdik, 2018 yılı hedef ve beklentiler konusunda da sorularımızı cevapladı.

 

 

Hamdi bey 2017 yılı Firmanız açısından  nasıl geçti?

 

Biz 2017 yılını bir önceki yılla kıyaslayarak olarak geneli itibarıyla pozitif bir yıl olarak kaydettik. Açıkçası 2017’ye girerken özel olarak bölgemizde yaşanan siyasi sıkıntılar, genel olarak da dünya genelinde yaşanan siyasi belirsizlikler ve bunlara bağlı ekonomik daralmalar sebebiyle sektörel anlamda daha negatif bir beklenti içindeydik. Fakat memnuniyetle ifade edebiliriz ki yılın toplamında yatırımların devam ettiğini ve pazar olarak da büyümenin devam ettiğini gözlemledik. Aras Makine olarak kurulum yapılan makine sayısının artışı anlamında bir önceki yıla kıyasla 2017’nin daha aktif geçtiğini söyleyebiliriz.

 

2018 Yılından beklentileriniz, yatırımlarınız ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

 

Açıkçası yılın başında negatif gelişmelerin yarattığı tereddütler sebebiyle beklentilerimizi daha kontrollü belirlemiştik. Fakat belirttiğimiz üzere yılın sonunda daha pozitif sonuçlarla tamamladık. Biz dünyada önemli sektörel tüm fuarları takip ediyoruz. Yeni teknolojileri araştırıp, sektöre faydaları olabilecekleri çok hızlı bir şekilde kazandırmaya çalışıyoruz. Yine yurt içinde sektörümüzle ilgili önemli fuarlara katılımcı olarak katılımda bulunuyoruz. 2017 yılında Avrasya Ambalaj Fuarı’na Aras Grup çatısı altında katıldık. Bu fuarda kardeş firmamız MET PACK üretimini yaptığı PE kaplamalı kağıt ürünlerini sergiledi. Yaklaşık 2 yıldır Met Kağıtçılık Selimpaşa tesislerinde üretimi yapılan PE kaplamalı ürünlerin ihracat çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Çift taraflı PE kaplama yapma imkanını verecek ikinci hattımız ile ihracat oranlarımızın hızla artacağını hedeflemekteyiz.

 

 

Aras Makina olarak da temsilciliğini yaptığımız FOCUSIGHT kalite kontrol makinesini sergileme imkanı bulduk. Daha önce Halaman Matbaacılık’3ta kurulumu yapılan % 100 kalite kontrolü yapan bu teknoloji baskı sektörümüzdeki ilk ve tek makineydi. Fuarda sergilenen makinemizi de TEM OFSET firması satın aldı. Bu teknolojinin ikinci kuruluşunu da bu vesile ile gerçekleştirmiş olduk. Focusight dünyada büyük bir pazar payına sahip. Toplam kurulumu yapılan kalite kontrol makinelerinde %50’nin üzerinde pazar payına sahip.  Türkiye’de baskı sektöründe de ikinci kalite kontrol makinesi olarak tercih edilmesi bizi ayrıca motive etti. Önümüzdeki dönemde bu teknolojiye ilişkin talebin artarak devam edeceğini beklemekteyiz.

 

2017 yılı KOMORI kurutmalı web baskı makineleri için de verimli geçti. Son dönemde 2 adet yeni ve 1 adet 2. el 16 sayfa web baskı makinesi satışı gerçekleştirdik. En son satışı yapılan web baskı makinesi kurulumunu Nisan ayı içinde gerçekleştireceğiz. Bütün bu pozitif yatırım haberleri bizi ayrıca motive etmekte ve 2018 yılı için de ayrıca motivasyon sağlamakta. Dolayısıyla yıla moralli bir başlangıç yapmaktayız. Maalesef son 10 yıldır genel olarak baskı sektöründeki daralma devam etmekte. Buna rağmen yeni trendlere yönelik ileri teknoloji makine yatırımlarının da sürdüğünü gözlemlemekteyiz. Bu anlamada biz 2017 yılında gerçekleşen yatırım ivmesinin 2018 yılı içinde de devam edeceği beklentisini taşıyoruz.

 

Aras Grup olarak dünyada gerçekleşen tüm yeni teknolojilerin çok hızlı bir şekilde sektörümüze kazandırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Dünyadaki tüm sektör fuarlarını da takip edip, geleceğe yönelik doğru teknolojileri tespit edip, projeksiyonlarımızı ona göre planlıyoruz. 2018 yılında yine  Avrasya Ambalaj Fuarı’na da daha büyük alanla ve yeni makinelerimiz ile katılacağız. Bu yıl düşük enerjili UV baskı makineleri kurulumunda dünya lideri olana KOMORI H-UV baskı makinelerine yönelik taleplerin de artacağı beklentisi içerisindeyiz. Şı-u an pazarda 8 adet KOMORI H-UV baskı makinesi üretim yapmakta. Bu teknolojideki dünya liderliğini açık ara sektörümüzde de devam ettirmekteyiz.

 

Matbaacılığa dair her alanda faaliyet gösteriyoruz. Temsilciliğini yaptığımız firmaların tümü, dünya markası ve teknoloji geliştiren firmalar. Dolayısıyla biz Aras Grup olarak bu firmalarla çalışmadan önce sektörün ihtiyaçlarını belirleyip, yeni teknolojileri yerinde inceleyip bu doğrultuda en geniş otomasyonları ve yeni çözüm alternatifleri sunan iş ortaklarıyla çalışmaktayız.